روانچی در همایش سیاست خارجی اعتدال‌گرا:

می‌خواهیم در عین حفظ اصول با اروپا ارتباط سازنده داشته باشیم

سیاست خارجی

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: مناسبات اعتدال را در ارتباط با اروپا دنبال می کنیم و می خواهیم در عین حفظ اصول با اروپا ارتباط سازنده داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در همایش سیاست خارجی اعتدال گرا که صبح امروز در مرکز مطالعات و امور بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، با اشاره به اینکه اعتدال تعابیر مختلفی دارد، بیان کرد: اعتدال حد وسط بین افراط و تفریط است.

وی افزود: اصول ما برایمان محترم است، سیاست اعتدال گرا به معنی کنار گذاشتن اصول نیست.

روانچی خاطر نشان کرد: اعتدال به معنای آن است که در عین اینکه تاکید بر مقدسات و اصول داریم، با جهان نیز در ارتباط هستیم. می توان این سیاست را دنبال کرد  و با دنیا ارتباط داشت البته ممکن است با مشکلاتی روبرو شویم که نیاز به صبوری داریم.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: رفت و آمدهای زیادی بین ایران و اروپا برقرار است ما سیاست اعتدال را در ارتباط با اروپا دنبال می کنیم و می خواهیم در عین حفظ اصول با اروپا ارتباط سازنده داشته باشیم و معتقدیم ایران و اروپا در سایر مسائل می توانند مکمل باشند.

وی گفت: نمی خواهیم از این رابطه ذوق زده شویم در عین اینکه مسئولان اروپا به ایران سفر می کنند، اما به انها تاکید داریم که روابط باید به صورت برابر باشد در طول شش ماه گذشته نشان دادیم که سیاست خارجی اعتدال‌گرا عملی است و می تواند نتایج مثبتی داشته باشد.

روانچی خاطر نشان کرد: آنها هم متوجه شده اند که از روابط سالم اقتصادی بهره مند خواهند شد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای سیاست اعتدال‌گرا را دنبال کردیم، در مرحله اول شش ماه گام نخست را به نتیجه رسانده ایم و در دور دوم مذاکرات گام نهایی آغاز شده است که در این گام نیز خطوط قرمز را مشخص کرده ایم.

وی بیان کرد: در مذاکرات به صورت مستقیم به آنها گفته ایم و در اینکه بخواهیم خطوط قرمز را بیان کنیم هیچ شک و شبهه ای نداشتیم. برای طرف مقابل این مساله را جان انداختیم. در گام نخست در عین اینکه خطوط قرمز حفظ شد، به نتیجه رسیده ایم و هدف رسیدن به بازی برد برد است.

روانچی گفت: سیاست خارجی اعتدال‌گرا اگر خوب اجرا شود، نتیجه برد برد خواهد داشت. فرهنگ اعتدال را باید در عرصه ترویج داد، چون خشم و خشونت راه به جایی نخواهد داشت تا کسانی که از طریق حرکت افراطی و از طریق ترویج جنگ طلبی منافعشان را دنبال می کنند مبارزه کنیم.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: در ان زمینه حرکت هایی آغاز شده است در مجمع عمومی سازمان ملل به پیشنهاد آقای روحانی موضوع مطرح شد و قطعنامه WAVE شد تصویب قطعنامه با اجماع کار ساده‌ای نیست و دستاورد مهمی برای ایران بوده است.

وی ادامه داد: این کار فضایی را ایجاد کرده که گفتمان اعتدال در عرصه جهانی ترویج پیدا کند. نقش دفتر مطالعات در این میان برجسته خواهد بود در داخل کشور جلسات متعددی بود و خوشبختانه تصمیم گرفته شد که هر سال بتوانیم یک سمینار در این زمینه برگزار کنیم.