اظهارات مخالفان و موافقان طرح تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق

بهروز نعمتی، نقوی حسینی و هادی قوامی به عنوان مخالفان و نیز روح‌الله عباسپور، محسن علیمردانی، مهدی دواتگری به عنوان موافقان طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق اظهارات‌شان را بیان کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهروز نعمتی نماینده مردم اسد آباد در مخالفت با کلیات طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق گفت: باید توجه کنیم که فلسفه‌ی اصلی این کار چیست و چرا بلافاصله پس از تصویب بودجه این طرح در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

وی با انتقاد از این که چقدر سهم مناطق محروم و کمتر توسعه یافته در بودجه مورد توجه قرار دارد گفت: در صحن علنی مجلس چقدر ما اعتراض کردیم، اما به حرف نمایندگانی که عضو تلفیق نبودند گوش داده نشد. چندین بار نیز با رئیس کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس صحبت کردیم اما چه تغییر در ادوار بودجه به وجود آمده است؟

نماینده‌ی مردم اسد آباد در مجلس خاطر نشان کرد: این طرح از حساسیت بالایی برخوردار است اما برخی از اعضای هیات رئیسه از ابتدا نیز با آن مخالف بودند و طرح را به امروز موکول کردند که موجب شده کل رویه تغییر پیدا کند. البته موضوع مهمی که مورد بحث است، دیوان سالاری در بودجه است.

نعمتی تاکید کرد: اعضای کمیسیون تلفیق دو ماه به صورت شبانه روز کار می‌کنند می‌توانند ظرف 10 ماه باقیمانده هم به آن نظارت کنند و مشکلات بودجه‌ی کشور را حل کنند.

براساس این گزارش روح‌الله عباسپور نماینده ی بوئین زهرا نیز در موافقت با طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق خطاب به سخنان یوسفیان ملا، در هنگام قرائت گزارش کمیسیون تلفیق در این زمینه گفت: برخلاف آنچه که همه‌ی نمایندگان به دو فوریت طرح رای دادند آقای یوسفیان صحبت کرد و نبایداین اتفاق می‌افتاد.

وی با استناد به اصل 52 قانون اساسی گفت: بودجه سالانه کل کشور از طرف دولت تهیهشده و برای بررسی و تصویب به مجلس تقدیم می‌شود. لذا اگر می‌خواهید تغییر در بودجه حاصل کنید این بخش به دولت مربوط می‌شود.

وی افزود: کمیسیون تدوین آیین نامه تغییری در این طرح ایجاد کرده که ما به آن رای ندهیم اما باید به این طرح رای داده و در جزییات به اصلاح بپردازیم.

نماینده‌ی مردم بوئین زهرا، در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سند چشم انداز برنامه‌ی پنجم توسعه و بودجه سالانه کشور گفت: معتقد هستیم برنامه‌هایی که تهیه می‌شود باید از جامعیت برخوردار بوده و نگاه تخصصی و فرا بخشی داشته باشد. اما مجموعه دوستانی که در کمیسیون برنامه و بودجه حضور دارند آیا می‌توانیم بگوییم در همه‌ی بسترها تخصص دارند؟

عباسپور اظهار کرد: باید از کمیسیون‌های تخصصی نیز افراد بیشتری در تلفیق حضور داشته باشند تا نگاه ملی حاکم باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، سید حسین نقوی حسینی دیگر مخالف طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق با انتقاد از بررسی دو فوریتی این طرح گفت: باید اجازه دهیم فوریت آن در دستور کار قرار گیرد و در کمیسیون‌ها بر روی آن کار کارشناسی انجام شود.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس، مطالعات تطبیقی برای ساختار کمیسیون تلفیق را در دستور کار دارند اظهار کرد: اجازه دهیم بررسی‌ها و مطالعات انجام شود و تصمیمی حکیمانه اتخاذ کنیم تصمیمی نگیریم که خود زاییده مشکلات جدید شود.

نماینده‌ی مردم ورامین در مجلس با تاکید بر یان که مشکل بودجه ساختاری نبوده و فرآیندی است گفت: مشکل بودجه ریزی توسط رئیس مجلس به رئیس جمهورهم اعلام شده است اما تقاضا این است که برای بررسی این طرح به دو فوریت آن رای ندهیم و مشکلات فرایندی را با کار کارشناسی و مطالعاتی حل کنیم.

بر اساس این گزارش محسن علیمردانی، نماینده‌ی مردم زنجان نیز به عنوان موافق این طرح اظهار کرد: فلسفه‌ی اصلی کار کمیسیون تلفیق این است که از تمام کمیسیون‌های تخصصی نمایندگانی در آن حضور داشته باشند اما متاسفانه وقتی بحث عدالت اجتماعی را مطرح می‌کنیم خود در عمل عدالت را کنار گذاشته و رعایت نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بحث اصلی مالی و اقتصادی نیست، گفت: بسیاری از مسائل در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و صنعتی و ... در کمیسیون تلفیق به بحث گذاشته می‌شود و چه بسا اولویت‌ها نیز کم رنگ دیده می‌شود.

علیمردانی با بیان اینکه مجلس محل تدوین قوانین برای همه عرصه‌ها است گفت: اگر در کمیسیون برنامه و بودجه حاکمیت بحث‌ها منافع ملی باشد تمامی مسائل خود به خود حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، هادی قوامی به عنوان مخالف طرح مذکور نیز با بیان این که باید پذیرفت کمیسیون تلفیق نقطه ضعف‌هایی دارد گفت: قوه مقننه که قانونگذاری را انجام می‌دهد باید قوانیی را به تصویب برساند که دارای ثبات باشد و از ویژگی جامع و مانع برخوردار باشد.

قوامی با بیان این که بخش زیادی از مشکلات به دلیل بی‌ثباتی در قوانین است، گفت: اگر قوانین را به خوبی چکش کاری کرده و لحاظ کنیم با این مشکلات مواجه نمی‌شویم.

وی با اشاره به گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار کرد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ها بیش از 70 درصد مصوبات اصلاحی قوانینی است که خود ما مصوب می‌کنیم.

قوامی با انتقاد از این که چرا بر خلاف آیین نامه تعداد اعضای کمیسیون برنامه بیش از حد نصاب است گفت: چرا تعدادی از نمایندگان در کمیسیون‌های مهمی مانند اصل 90 حضور نمی‌یابند که بعد هیات رئیسه مجبور شوند یکی دو نفر برای تشکیل شدن جلسات در این کمیسیون حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا؛ مهدی دواتگری نیز به عنوان موافق طرح تغییر ترکیب کمیسیون اعضای تلفیق گفت: قریب به 100 نفر از نمایندگان طرح اصلاح ماده 45 آیین نامه مبنی بر تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق را امضاء کردند و این موضوع نشان دهنده‌ی این است که از چه اهمیتی طرح مذکور برخوردار است.

وی افزود: کمیسیون تلفیق در کنار معاونت راهبردی رئیس جمهور سامانه تصمیم گیری و تصمیم سازی است البته مشارکت حداکثری کمیسیون‌های تخصصی را هم می‌طلبد.

وی با اشاره به اظهارات یوسفیان ملا اظهار کرد: کمیسیون تلفیق دارای اشکالاتی است و اگر گفته می‌شود باید اصلاحاتی درساختار صورت گیردچرا تاکنون پیش قدم نشده‌اند و کمیسیون تلفیق با ترکیب پیشین تشکیل شده است.

دواتگری در پایان یاد آور شد: بیش از این یک فوریت طرح مشابهی نیز در مجلس به تصویب رسیده بوداما از آنجایی که کمیسیون تدوین آیین نامه اقدام به موقعی را انجام نداد نمایندگان متقاضی ناگزیر به دو فوریت طرح تغییرترکیب اعضای کمیسیون تلفیق شدند.

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس ازاظهارات موافقان و مخالفان با 154 رای موافق به کلیات طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق رای دادند.

انتهای پیام

کد N176700