معاون وزیر خارجه سابق اوکراین: غرب باید اکنون جلوی الحاق کریمه به روسیه را بگیرد

یک مشاور ارشد ویتالی کلیچکو، کاندیدای ریاست جمهوری ‌آتی اوکراین و از سیاستمداران مخالف ویکتور یانوکوویچ اظهار کرد، کشورهای غربی به ویژه اتحادیه اروپا باید وارد عمل شده و جلوی اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود را که ضربه‌ای جدی به امنیت اروپا می‌زند، بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "اوله شامشور"، مشاور ویتالی کلیچکو و معاون سابق وزیر امور خارجه اوکراین و سفیر سابق این کشور در آمریکا است. وی در اظهاراتی تاکید کرد: غرب باید همین الان بدون هیچ‌گونه وقت‌کشی وارد عمل شود.

وی در اظهاراتی در واشنگتن گفت: اگر کریمه به روسیه ملحق شود، معماری نظامی امنیت اروپا مربوط به پس از جنگ سرد در آتش خواهد سوخت.

وی در حالی این اظهارات را مطرح کرد که آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر موقت اوکراین امروز (چهارشنبه) در جریان سفر به آمریکا قرار است نشست‌هایی را در کاخ سفید داشته باشد.

شامشور که مشاور سیاست خارجه کلیچکو، قهرمان سابق بوکس جهان و سیاستمدار مخالف ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور مخلوع اوکراین است تاکید کرد: باید جلوی نیروهای ولادیمیر پوتین را گرفت. هنوز این کار امکان‌پذیر است اما زمان در حال تمام شدن است. من می‌خواهم این زمان را نجات دهیم.

کلیچکو که از رهبران اعتراضات علیه ویکتور یانوکوویچ بوده اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری 25 مه اوکراین کاندید خواهد شد.

شامشور آمریکا و اروپا را متهم کرد به اینکه بیش از حد در اقدام در خصوص بحران اوکراین کند عمل کرده‌اند.

وی افزود: فقدان عمل یک پیام وحشتناک را برای همه جهان به همراه دارد. هیچ کشوری در اروپا به ویژه آنهایی که از اتحاد شوروی سابق استقلال یافتند احساس امنیت نمی‌کنند.

وی از آمریکا و هم‌پیمانانش خواست یک قطعنامه را در شورای امنیت سازمان ملل علیه مسکو وضع کنند، چون حتی اگر روسیه آن را وتو کند پیامی قدرتمند خواهد داشت.

وی همچنین خواهان بسیج جهانی نیروهای اوکراینی برای مقابله با تهدید روسیه شد.

شامشور استدلال کرد: من فکر می‌کنم راهبرد اساسی برای خویشتنداری درست است اما از طرف دیگر من فکر می‌کنم که ما می‌توانیم برخی اقدامات دیگر را انجام دهیم. باید مرزهای مشترک با روسیه کاملا بسته شود و بسیج علیه روسیه نباید جزئی باشد بلکه باید تمام و کمال باشد. تحریم اقتصادی علیه روسیه یک اجبار است وهمچنین مهم است که فشارهای دیپلماتیک را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ادامه دهیم.

شامشور همچنین شدیدترین انتقادش را متوجه اتحادیه اروپا کرد و گفت: این اتحادیه باید نسبت به گسترش بحران اوکراین نگران‌تر باشد.

وی عنوان کرد: اتحادیه اروپا باید سرانجام در خصوص اقدام کردن تصمیم بگیرد، نه اینک به سادگی بگوید: "اتحادیه اروپا نگران و ‌آماده عمل کردن است". همین الان عمل کنید!

انتهای پیام

کد N176655