انتقاد صدراعظم آلمان از مسکو / مرکل: حاضریم پیامدهای تحریم روسیه را بپذیریم

سیاسی

صدراعظم آلمان در سخنانی در جلسه فراکسیون حزب خود در مجلس آلمان از رفتار روسیه در قبال اوکراین انتقاد کرد. وی همچنین همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتخاذ تصمیمی مشترک درباره روسیه را خواستار شد.

صدراعظم آلمان در سخنانی در جلسه فراکسیون حزب خود در مجلس آلمان از رفتار روسیه در قبال اوکراین انتقاد کرد. وی همچنین همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتخاذ تصمیمی مشترک درباره روسیه را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنان خود از رفتار روسیه در قبال اوکراین به شدت انتقاد کرد.

صدراعظم آلمان که در جلسه فراکسیون حزب خود سخن می‌گفت، روسیه را متهم کرد که قصد دارد شبه جزیره کریمه را جزوی از خاک این کشور کند.

مرکل تاکید کرد که باید از این اقدام مسکو جلوگیری شود. خبرگزاری فرانسه به نقل از شرکت‌کنندگان در این جلسه گزارش داده است که آنگلا مرکل در ارتباط با اقدام روسیه از لفظ "تصاحب و دزدیدن" کریمه از سوی روسیه استفاده کرده است. این گفته هنوز به تایید خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیگر نرسیده است.

صدراعظم آلمان همچنین گفت که کشورش حاضر است تبعات منفی تحریم روسیه را بپذیرد اما از تصویب تحریم جدید چشم پوشی نکند. مرکل تاکید کرد: زمانی که تحریمی صورت می‌گیرد، باید پیامدهای منفی آن را نیز بپذیریم. البته مذاکرات با روسیه نباید متوقف شود. نکته اساسی این است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا همبستگی خود را حفظ کنند.

صدراعظم آلمان ضمن اعلام موضع مسالمت آمیز اروپا در قبال تحولات اوکراین گفت که باید در عین حال موضعی روشن و قاطع از سوی کشورهای عضو این اتحادیه اتخاذ شود.

اتحادیه اروپا تاکنون تحریم‌هایی را علیه روسیه برای منصرف کردن این کشور از اقدامات خود در قبال اوکراین به تصویب رسانده است.

با این حال روسیه اعلام کرده است از همه پرسی که قرار است روز یکشنبه 16 مارس موضوع پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه برگزار شود، حمایت خواهد کرد.

همه پرسی برای الحاق کریمه به روسیه تاکنون با واکنش منفی جامعه جهانی روبرو بوده است. دولت مرکزی اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا این همه پرسی را غیرقانونی خوانده و به روسیه نسبت به ضمیمه کردن کریمه به خاک خود هشدار داده‌اند.

به گزارش شبکه دویچه وله، از سوی دیگر فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز اعلام کرد، چنانچه همه پرسی روز یکشنبه به زمان دیگری موکول نشود، تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه به اجرا درخواهد آمد. به گفته وزیر خارجه آلمان این تحریم‌ها می‌تواند شامل مسدود شدن حساب‌های بانکی شهروندان روسی و محدودیت سفر باشد.

پیش‌تر مقام‌های محلی کریمه اعلام کردند که پارلمان این کشور این منطقه رای به جدایی کریمه از اوکراین داده است و کریمه را یک جمهوری مستقل اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N176505