اظهار شرمساری آفریقای جنوبی از اقدام شرکت شل علیه لاریجانی

ایران در جهان

دولت آفریقای جنوبی شب گذشته از شرکت نفتی شل به دلیل خودداری از تامین سوخت هواپیمای رئیس مجلس شورای اسلامی ایران انتقاد کرده و این اقدام شرکت شل را مایه شرمساری کیپ تاون دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، هیئت پارلمانی ایران که به آفریقای جنوبی سفر کرده بود و قصد داشت در تاریخ ۱۶ اسفند از این کشور  به کنگو برود به دلیل عدم تامین سوخت قادر به انجام این سفر نشد.

دولت آفریقای جنوبی دیروز سه شنبه  از این اقدام واحد محلی شرکت رویال داچ شل انتقاد کرد و این رفتار را مایه شرمساری دولت آفریقای جنوبی دانست.

این در حالی است که "انجمن صنعت نفت آفریقای جنوبی" که کمپانی شل را نیز در مجموعه گروههای نفتی خود دارد٬ اعلام کرده که این اقدام با توجه به سیاستهای خاص جهانی‌٬ از جمله تحریمهای بین المللی علیه ایران٬ که اعضای این انجمن موظف به رعایت آن هستند٬ صورت گرفته است.

انجمن صنعت نفت آفریقای جنوبی با صدور بیانیه ای در این رابطه اعلام کرد : با توجه به محدودیتهای این شرکتها٬ اعضای مجموعه در تاریخ ۱۶ اسفندماه و پیش از پرواز هواپیمای دکتر لاریجانی از کیپ تاون٬ قادر به فروش سوخت یا ارائه خدمات سوختی به این هواپیما نبودند.

به گزارش رویترز به دنبال این اقدام و پس از آن‌که سفر این هیئت به کنگو ۲۴ ساعت به تاخیر افتاد٬ علی لاریجانی ناچار شد این سفر را لغو کند.

خواندنی از سراسر وب