گرجستان خواستار اقدام قاطع بین المللی علیه روسیه شد

اوکراین,روسیه

تهران- ایرنا- رییس جمهوری گرجستان روز سه شنبه گفت: کوتاهی کردن جامعه بین المللی برای تنبیه روسیه در سال 2008 به دلیل اشغال گرجستان موجب شده که مسکو فکر کند می تواند منطقه کریمه اوکراین را تسخیر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس، گئورگی مارگولاشویلی در گفت وگو با این خبرگزاری اظهار داشت: این حقیقت که سناریوی 2008 اکنون بار دیگر در سال 2014 علیه یک کشور دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، نشان می دهد که ما و شریکانمان در شش سال گذشته نتوانسته ایم در برابر روسیه بایستیم.

تنش ها بین تفلیس و مسکو بر سر منطقه ˈاوستیای جنوبیˈ در سال 2008 به جنگی پنج روزه منجر شد که ضمن آن، نیروهای روسیه وارد خاک گرجستان شدند.

در پایان آن مناقشه، کرملین مناطق اوستیای جنوبی و آبخازیا را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت و هزاران نیروهای خود را در این مناطق مستقر کرد که تفلیس این اقدام را اشغال خاک خود می داند.

مارگولاشویلی گفت: امروز با تأسف می توانیم اظهار کنیم که ما و جامعه بین المللی در این شش سال نتوانسته ایم روسیه را مجبور به درک این مسأله کنیم که این گونه اقدامات اشتباه و نامؤثر هستند.

وی با بیان اینکه اقدام روسیه در اعطای گذرنامه به مردم ساکن کریمه مشابه تاکتیک های مورد استفاده روسیه در آستانه جنگ سال 2008 است، خواستار اقدام قاطع بین المللی برای برخورد با تجاوز ارضی جدید روسیه شد.

بر اساس این گزارش، گرجستان امیدوار است که تا پیش از پایان سال جاری میلادی توافقی تاریخی را برای تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی با اتحادیه اروپا به امضا برساند.

گرجستان و روسیه از زمان جنگ سال 2008 تاکنون عملاً روابط دیپلمایتک نداشته اند اما مارگولاشویلی گفت که تلاش برای عادی سازی روابط با مسکو نیز یکی از اولویت های اوست.

مارگولاشویلی در ماه نوامبر جانشین میخائیل ساکاشویلی رییس جمهوری سابق و متحد آمریکا در گرجستان شد.

نمایندگان مجلس گرجستان از حزب ساکاشویلی ، دولت جدید را به دلیل انجام ندادن اقدامات واقعی برای محکومیت اعمال روسیه در کریمه مورد انتقاد قرار داده اند.

مترجمام**1078**1504
کد N175906