نخست وزیر سابق کرواسی به 9 سال زندان محکوم شد

9 سال زندان,کرواسی

بلگراد- ایرنا - نخست وزیر سابق کرواسی روز سه شنبه از طرف دادگاه این کشور به جرم فساد مالی و سوء استفاده از مقام خود به 9 سال زندان محکوم شد.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، ˈایوو سانادرˈ از جمله به خاطر برداشتن غیر قانونی پول از نهادهای دولتی و واریز کردن به آژانس بازاریابی به زندان محکوم شده است.

در صورتیکه حکم زندانی سانادر از طرف دادگاه عالی کرواسی مورد تایید قرار بگیرد می بایستی افزون بر 9 سال زندان مجموعا حدود 2 میلیون یورو به بودجه کشور بازگرداند.

سانادر با حکم دادگاه کرواسی، اولین نخست وزیر از کشورهای برآمده از جمهوری های یوگسلاوی سابق به شمار می رود که در مبارزه با فساد مالی به زندان محکوم شده است.

نخست وزیر سابق کرواسی متهم شده است که در دوران فعالیت نخست وزیری خود چند میلیون یورو از صندوق دولتی ˈاتحادیه دمکراتیک کرواسیˈ به شکل غیرقانونی برداشت کرده است.

دادستانی کرواسی، ایوو سانادر نخست وزیر سابق این کشور را به اتهام دخالت در فساد مالی بانک اتریشی ˈهیپوˈ تحت پیگرد قانونی قرار داده بود.

ایوو سانادر همچنین متهم شده بود که در زمان نخست وزیری خود در زیان 192.5 میلیون یورویی بانک اتریشی هیپو دخالت داشته است.

دخالت در فساد مالی در بانک اتریشی ˈهیپوˈ، دریافت 800 هزار مارک، واحد پولی آن زمان در قبال تامین وام برای یک تاجر کرواسی، دریافت رشوه از شرکت نفتی مجارستانی ˈمولˈ و سوء استفاده از سمت نخست وزیری از جمله اتهامات وارده بر نخست وزیر سابق کرواسی به شمار می روند.

سانادر در ژوئیه 2009 میلادی از سمت نخست وزیری کرواسی استعفا داد و گفته شده است که پیش از آنکه ماجرای دخالت وی در فساد مالی در بانک اتریشی علنی شود، زمبنه فرار خود ار کشور را فراهم کرد.

نخست وزیر سابق کرواسی که تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفته بود در دسامبر سال 2010 میلادی در اتوبان سالزبورگ اتریش شناسایی و دستگیر شد.

وی در طی سال های 2004 تا 2009 میلادی رییس دولت کرواسی بود.

اروپام**2061**1552
کد N175893