رویترز:

هند با فشار آمریکا واردات نفت ایران را کاهش می دهد

ایران در جهان

هند قصد دارد به منظور رعایت توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، منابع دولتی هند علام کردند هند قصد دارد با هدف رعایت مفاد توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 میزان واردات نفت ایران را کاهش دهد.

این اقدام هند بعد از آن صورت می گیرد که آمریکا از این کشور خواسته است تا میزان واردات نفت ایران را در سطح میزانی که در آخر سال 2013 داشت حفظ کند.

در پی توافق هسته ای، هند در ماه های ژانویه و مارس اقدام به افزایش واردات نفت از ایران کرده بود که حال قصد دارد میزان واردات خود تا 6 ماه آینده را به میزان 110 هزار بشکه در روز کاهش دهد و به 195 هزار بشکه کاهش دهد.

براساس توافق هسته ای انجام شده بین ایران و گروه 1+5 در 24 نوامبر مقرر شده است تا صادرات نفت ایران در حد 1 میلیون بشکه در روز حفظ شود و پیام ارسال شده از سوی آمریکا به هند برای کاهش خرید نفت ایران بیانگر نابردباری آمریکا در قبال این اقدام هند است.

بعد از توافق هسته ای مصرف کنندگان نفت ایران با افزیش خرید نفت از ایران مجموعا میزان واردات خود را از حد 1 میلیون بشکه در روز بالاتر برده و به 1 میلیون و 250 هزار بشکه در روز رساندند.

بنا به گزارش رویترز برخی از مقامات هندی که خواسته اند نامشان فاش نشود خبر درخواست آمریکا از هند برای کاهش واردات نفت از ایران را تائید کرده و گفته اند: اینکه آمریکا از ما درخواست کرده تا میزان واردات نفت از ایران نباید بین ژانویه و جولای بالاتر از 195 هزار بشکه در روز برود صحت دارد و ما به آنها گفته ایم که این قضیه درست است.