حضور نماینده ایران در مراسم خاکسپاری ژنرال فهیم/ کشته و زخمی شدن 22 عضو طالبان در فراه

آسیا اقیانوسیه

حضور نماینده ایران در مراسم خاکسپاری معاون فقید ریاست جمهوری افغانستان، کشته و زخمی شدن 22 عضو طالبان در فراه و تیراندازی در کابل از جمله خبرهای مرتبط با این کشور به شمار می رود.

انفجار خودروی تیم واکسیناسیون در هلمند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، بر اثر برخورد یک بمب کنار جاده ای با خودروی تیم واکسیناسیون در ولایت هلمند در جنوب افغانستان سه نفر کشته شدند.

بر این اساس تیم واکسیناسیون در حال عزیمت به روستانی به منطقه سانجین برای مقابله با بیماری فلج اطفال بود که خودروی این افراد با یک مین برخورد کرد و تمام سرنشینان کشته شدند.

تیراندازی در کابل/ روزنامه نگار سوئدی کشته شد

خبر دیگر اینکه سخنگوی وزارت کشور افغانستان با اشاره به تیراندازی افراد مسلح ناشناس به سوی یک روزنامه نگار سوئدی در شهر کابل اعلام کرد که این فرد در بیمارستان جان سپرد.

این دومین حمله علیه روزنامه نگاران در افغانستان در دو سال گذشته بود و در حمله گذشته نیز دو فرد مسلح که سوار بر موتورسیکلت بودند به یک روزنامه نگار محلی در شهر مزار شریف حمله کردند.

افزایش حملات آمریکا به افغانستان

همچنین کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود با اشاره به افزایش حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در سال گذشته به افغانستان و کاهش این حملات در پاکستان عامل 40 درصد کل تلفات غیرنظامیان را حملات هواپیماهای بدون سرنشین معرفی کرد که همین موضوع باعث شده است تا تحقیقات مستقل و بی طرفی درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در افغانستان، پاکستان، یمن و برخی دیگر کشورها به پیشنهاد این نهاد بین المللی آغاز شود.

این گزارش همچنین از کشته شدن سه هزار غیرنظامی افغان در سال 2013 در افغانستان و زخمی شدن بیش از پنج هزار و 600 فرد دیگر خبر داد.

کشته و زخمی شدن 22 عضو طالبان در فراه

خبر دیگر اینکه محمد حنیف رضایی معاون سخنگوی ارتش افغانستان در ولایت فراه اعلام کرد که در جریان عملیات نیروهای امنیتی، پلیس و ارتش افغانستان در این ولایت 10 عضو طالبان کشته و 12 فرد دیگر زخمی شدند.

حضور نماینده ایران در مراسم خاکسپاری معاون فقید ریاست جمهوری افغانستان

رسانه های غربی همچنین خبر خاکسپاری پیکر محمد قسیم فهیم معاون فقید ریاست جمهوری افغانستان با حضور گسترده مردم این کشور و نمایندگان و سفیران 50 کشور جهان از جمله نماینده جمهوری اسلامی ایران را تیتر کردند که یکشنبه گذشته بر اثر عارضه قلبی در 56 سالگی در گذشت.

ژنرال فهیم در دوران جنگ شوروی در افغانستان به عنوان یکی از همرزمان احمد شاه مسعود، به عنوان معاون فرمانده و مدتی معاون کمیته سیاسی شورای نظار (جمعیت اسلامی افغانستان) و زمانی نیز فرمانده جبهه های شمال (مزار شریف، کندوز، بغلان، تخار و بدخشان) و همچنان به عنوان فرمانده جبهه های پروان، خوست و فرنگ در بغلان و غوربند ایفای وظیفه کرد.

بر همین اساس به مدت سه روز برای این فرمانده سابق مبارزات مردم افغانستان، مراسم هایی در نقاط مختلف این کشور برگزار شود. فهیم از سال 2009 میلادی به عنوان معاون حامد کرزای معرفی شده بود و از بیماری های متعددی از جمله دیابت رنج می برد.