کارشناس روس: اروپا در حل مساله هسته ای ایران پیشگام شود

اروپا,ایران

مسکو - ایرنا- رییس مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه گفت: منافع کشورهای اروپایی در مشارکت با جمهوری اسلامی ایران نهفته و آنان باید در حل مساله هسته ای ایران پیشگام باشند.

ˈولادیمیر یفسی یفˈ روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش از تحریم های اقتصادی ایران در سال 2011 شریک عمده تجاری و اقتصادی این کشور بودند و دو طرف طرح های بزرگی را اجرا می کردند اما پس از اعمال تحریم ها حجم مبادلات بازرگانی ایران و کشورهای اروپایی سقوط کرد و این مساله به ساختار همکاری های آنان لطمه جدی وارد کرد.

یفسی یف گفت: با آغاز کار دولت جدید در ایران که حل و فصل مساله هسته ای را در صدر اولویت های سیاست خارجی این کشور قرار داد، فضای مساعدی برای مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 به وجود آمد. ایران حسن نیت کامل خود را در مذاکرات هسته ای نشان داد و تلاش های گسترده دو طرف و دیپلماسی فعال هسته ای ایران سرانجام در روز 24 ماه نوامبر سال گذشته نتیجه داد.

این کارشناس روس یادآوری کرد: ایران و گروه 1+5 برای نخستین بار در مذاکرات چند سال اخیر توافقنامه ای را امضا کردند که شرایط را برای همکاری های جدی دو طرف فراهم آورد و در واقع نقشه راهی برای کسب توافق های جدی تر بود که باید منجر به بستن پرونده هسته ای ایران شود.

وی افزود: هنوز تا پایان گفت و گوها راه طولانی در پیش است و ایران و گروه 1+5 باید برای از میان برداشتن موانع، به تلاش های خود بیفزایند.

رییس مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه گفت: در این میان، کشورهای اروپایی مسئولیت بزرگی بر دوش دارند زیرا آمریکا علاقمند به حل مساله هسته ای ایران نیست تا به فشارهای خود بر این کشور ادامه دهد.

کارشناس روس یادآوری کرد: آمریکا به دلایلی همچون جلوگیری از ایفای نقش ایران در مساله خاورمیانه و پیشگیری از توسعه روابط ایران با کشورهای مختلف جهان می خواهد همواره ابزاری برای فشار بر این کشور در دست داشته باشد و ادعای هسته ای برای این منظور تکرار می شود. اما کشورهای اروپایی وضعیتی متفاوت با آمریکا دارند و آنها به همکاری با ایران نیاز دارند و منافع این کشورها و تهران در همکاری با یکدیگر نهفته است.

وی یادآوری کرد: سفر برخی مقامهای ارشد اروپایی به ویژه کاترین اشتون نماینده سیاسی اتحادیه اروپا به ایران هم با همین هدف انجام گرفته است.

در این شرایط باید کشورهای اروپایی و ایران برای حل مساله هسته ای تلاش های خود را گسترش دهند و تهران همزمان با مذاکره با گروه 1+5 بطور جدی با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند تا مسایل باقی مانده در فعالیت های هسته ای سابق این کشور حل و فصل شود.

این کارشناس روس با بیان این که سال 2014 سال سرنوشت سازی برای مساله هسته ای است، اظهار داشت: ایران به خوبی از این واقعیت و اهمیت موضوع اطلاع دارد و به همین دلیل سیاست و دیپلماسی سنجیده ای را برای گرفتن حداکثر نتیجه از مذاکرات با جامعه جهانی بکار می گیرد.

رییس مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه با اشاره به دیدارهای خود با نمایندگان محافل کارشناسی اروپایی گفت: اروپاییان دیدگاه مثبتی به دولت جدید ایران و دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دارند و این امر باعث افزایش و تقویت اعتماد بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سران این اتحادیه شده است.

وی افزود: بدیهی است با حل مساله هسته ای، ساختارهای همکاری ایران و اتحادیه اروپا بار دیگر ترمیم و همکاری ها در حوزه های مختلف به ویژه اقتصادی و صنعتی با سرعت گسترش خواهد یافت.

اروپام/2242**518**1485** 1337
کد N175267