توافق ایران و ترکیه برای افزایش همکاری‌های منطقه‌یی

سیاسی

سینیرلی اوغلو، قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه که به دعوت قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان سرگرم دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران است، با حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دو طرف در این دیدار ضمن مشورت و تبادل نظر درباره تحولات منطقه از جمله ابعاد مختف مساله سوریه، راه‌های همکاری بین دو کشور برای کمک به مردم سوریه جهت خرج از بحران و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور را مورد بررسی قرار دادند و بر همکاری کشورهای منطقه در این خصوص تأکید کردند.

دو طرف هم‌چنین با توجه به نفوذ و تأثیر متقابل تحولات خاورمیانه بر منطقه، از راه‌حل سیاسی پیرامون همکاری دو کشور حمایت و در مورد نحوه کمک‌رسانی به مردم سوریه رایزنی کردند.

در این دیدار امیر عبداللهیان با تشریح آخرین تحولات سوریه اظهار کرد: سه موضوع کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده سوریه، مبارزه با تروریسم و افراط‌گری و تلاش برای حل سیاسی بحران این کشور در کانون توجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه قرار دارد.

او افزود: در زمانی که از راه‌حل سیاسی بحران سوریه صحبت می‌شود بعضی از کشورها بر ارسال سلاح، نیرو و حتی حمله نظامی به این کشور سخن می‌گویند. بدون شک این گونه سیاست‌ها باعث افزایش خشونت، افراط‌گرایی و تروریسم و کشتار مردم بی‌گناه و نابودی زیرساخت‌های اقتصادی سوریه شد و کشورهایی که در دامن زدن به این اقدامات در سوریه فعالیت کردند باید عواقب آن را بر عهده بگیرند.

قائم مقام وزیر خارجه ترکیه ضمن تأکید بر ضرورت همکاری‌های ایران و ترکیه برای رسیدن به یک راهکار سیاسی برای خروج سوریه از بحران، افزود: ما باید در اسرع وقت ضمن افزایش رایزنی‌های سیاسی در حوزه‌های مختلف، ساز و کارهای مناسبی را برای کمک به سوریه جهت خروج این کشور از بحران و بازگرداندن ثبات و امنیت به آن تدوین کنیم.

دو طرف در مورد عراق ضمن تأکید بر برگزاری انتخاباتی امن و با مشارکت سیاسی بالای مردم و احزاب سیاسی تأکید و اقدامات تروریستی در این کشور را قویاً محکوم کردند.

انتهای پیام

کد N175220