روانچی: ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد

سیاسی

مجید تخت‌روانچی در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت ژورنال ضمن انتقاد از اظهارات تکراری مقامات آمریکایی در خصوص احتمال نظامی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ایران به تعهدات خود در مورد نگرانی‌های غرب عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، معاون وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت ژورنال تاکید کرد که ایران در خصوص رسیدگی به نگرانی‌های غرب در مورد فعالیت‌های نظامی هسته‌ای‌اش در گذشته عجله نخواهد کرد چون این مساله چالشی جدید در مسیر تلاش‌های ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد، گفت: ایران به تعهدات خود برای برطرف کردن نگرانی‌های غرب در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش عمل خواهد کرد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، ایران در حال حاضر باید در مورد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به دو مساله جداگانه رسیدگی کند. اولین مساله این است که باید در مذاکراتش با گروه 1+5 که به منظور دستیابی به یک توافق نهایی آغاز شده است، به موفقیت دست پیدا کند.

علاوه بر این باید به نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در گذشته و در حال حاضر رسیدگی کند.

روانچی در این باره گفت: ما آماده‌ایم تا به توافق خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کنیم اما این کار زمان می‌برد.

وی ادامه داد: ما متوجهیم که طرف مقابل نگرانی‌هایی در مورد بعضی مسائل حساس دارد اما باید قدم مورد نظر را در زمان خودش برداشت.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در این گفت‌وگو گفت که ایران پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد بررسی قرار خواهد داد این پروتکل موجب می‌شود آژانس اطلاعات بیشتری در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیابد و همچنین اجازه بازرسی‌های بیشتر به آژانس را می‌دهد اما وی تاکید کرد که تصمیم نهایی در این خصوص را پارلمان ایران می‌گیرد.

روانچی همچنین اظهار کرد: اگر مذاکرات با سرعت پیش برود به طور طبیعی ما به همکاری‌هایمان با آژانس نیز سرعت بیشتری خواهیم داد اما باید در این خصوص دقت کنیم.

این روزنامه در ادامه نوشت: ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای‌اش تاکید داشته و ادعاهای غرب مبنی بر نظامی بودن فعالیت‌ها‌ی هسته‌ای‌اش را رد می‌کند. در حال حاضر مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 شامل (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران ادامه دارد.

روانچی در ادامه این گفت‌وگو مقامات آمریکایی را به دلیل تکرار اظهاراتشان در خصوص احتمال وجود فعالیت‌های نظامی در برنامه هسته‌ای ایران و کم اهمیت جلوه دادن توافق اولیه با گروه 1+5 را مورد انتقاد قرار داد و گفت: ما صراحتا به طور خصوصی و عمومی به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که ممکن است اوضاع به هم بریزد. اگر آنها به این لفاظی‌هایشان ادامه دهند ما نیز مسیری مناسب آن پیش خواهیم گرفت.

وی همچنین گفت که ایران حاضر است با اتحادیه اروپا در خصوص هموار کردن مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه مذاکره کند و آماده است تا برای بهبود وضعیت این کشور هر آنچه لازم است را انجام دهد.

روانچی همچنین در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال در خصوص بحران سوریه گفت: این ایران نیست که باید در مورد آینده سوریه تصمیم بگیرد. مردم سوریه خود باید به این مساله رسیدگی کنند و تصمیم بگیرند که چه کاری می‌خواهند انجام دهند و می‌خواهند چه کسی رئیس جمهور‌شان باشد.

انتهای پیام

کد N175219