وزیر دفاع: شهادت صفتی از حیات معقول است/داشته‌هایمان را مدیون شهدا هستیم

وزارت دفاع,وزير دفاع,شهادت,شهدا,حسين دهقان

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: دین مبین اسلام برای شهید، مقام و منزلت والایی قائل است تا جایی که پیامبر اکرم(ص) فرمودند "شهید نخستین کسی است که وارد بهشت می‌شود".

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار حسین دهقان که در آستانه 22 اسفند - روز بزرگداشت شهدا - در جمع کارکنان وزارت دفاع سخن می‌گفت، با بیان اینکه "فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید، پیش از شروع جنگ تحمیلی بود"، افزود: اینکه حضرت امام خمینی(ره) با چه استدلال و بینشی به ضرورت تشکیل این نهاد رسیدند، جای تعجب دارد اما به هر حال نمونه و نشانه‌ای از دوراندیشی و ژرف‌نگری الهی ایشان در تشکیل نهاد مقدس بنیاد شهید متجلی است.

وی در ادامه به تشریح ویژگی‌های شهید پرداخت و با اشاره به اینکه "مرگ یک امر طبیعی برای بشر است و غالب انسان‌ها، زمان مرگ خود را به دست تقدیر می‌سپرند"، گفت: در این میان مردان و زنانی هستند که با هوشمندی و زیرکی تمام، نوع و چگونگی جدا شدن از حیات را خود مشخص می‌کنند که عالی‌ترین مرتبه مرگ‌ها، شهادت فی سبیل‌الله است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: شهادت نوعی از مرگ نیست بلکه صفتی از حیات معقول است که فرد در مجموعه‌ای به نام جهان هستی در مسیر تکامل گام برداشته و به قرب الی‌الله می‌رسد و بر این اساس شهید این انسان ره‌یافته به ملکوت اعلا، همواره زنده است و حیات او صفتی بر مبنای حیات طیبه است.

دهقان با نگاهی گذرا به مفهوم شهادت از منظر امام علی(ع)، اظهار کرد: شهادت از نظر امیرالمومنین(ع) محبوبی گمشده است که طالبش تا به آن نرسد، آرام نمی‌گیرد؛ از این رو این انسان کامل وقتی خود در محراب نماز زخم شهادت برمی‌دارد، عاشفانه ندای (فزت و رب‌الکعبه) سر می‌دهد. از نگاه امام علی(ع) مهمترین انگیزه‌های شهادت‌طلبی، شوق به لقاءالله، بزرگی روح، دل بریدن از دنیای فانی و دل بستن به حقیقت باقی و از همه مهمتر اجرای حق و احیای اسلام است.

وی ادامه داد: انسانی که توفیق شهادت نصیبش می‌شود، کسی است که از همه تعلقات فاصله می‌گیرد و دیدیم کسانی را که پیش از شهادتِ ظاهری، روحشان ملکوتی شده و از این دنیای مادی مفارقت یافته بودند و اساساً زنده و شاهد بودن شهید هم به همین جهت است.

دهقان با یادآوری این نکته که "همه ما بنا به مسئولیت خود همرزمانی داشته‌ایم که به فیض شهادت رسیده‌اند"، افزود: وقتی احوالات دوستانی را که چه در طول مبارزه با طاغوت و چه در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند مرور می‌کنیم، درمی‌یابیم که آنها به لحاظ اخلاق و رفتار اسوه و الگو بودند و شهادت در واقع مشعلی شد که خداوند متعال در جان این بندگان برگزیده‌اش برافروخت، تا ندای «هل من ناصرا ینصرنی» امامشان را پاسخ گویند و آنان براستی راهشان را مردن در راه محبوب و معشوق برگزیدند تا در پیشگاه خداوند جاودانه باشند.

وزیر دفاع با تأکید بر اینکه "به جز حیات، مطلق آنچه را که داریم مدیون شهدا هستیم"، افزود، تکریم و تعظیم شهیدان، تلاش مقدسی در برافراشتن پرچم سرخ استقلال و آزادی بشریت از یوغ ذلت و اسارت و نیز گام بلندی در راستای احیای ارزش‌های مکتب توحید و عدالت است، زیرا شهادت مرگ در راه ارزش‌هاست و هر شهید مشعلی است که در بلندی عزت و سرافرازی یک ملت جاودانه می‌درخشد.

سردار دهقان با بیان فرازی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "زنده نگه داشتن یاد شهدای انقلاب موجب تداوم حرکت انقلاب است"، موفقیت، سربلندی و عزت امروز ایران اسلامی در تمامی عرصه‌های سیاسی، علمی و اجتماعی را مرهون زنده نگه داشته شدن فرهنگ شهادت و مقاومت در بین آحاد ملت دانست و افزود: اگر مجاهدات فداکارانه جوانان این مرز و بوم که به این شهادت‌ها منتهی شده است، نمی‌بود، تاریخ این ملت، در زیر چتر سیاه ظلم و تجاوز و دخالت دشمنان اسلام و ایران به شب‌های تار بدل می‌گشت.

وی در پایان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سرافراز انقلاب اسلامی و امام شهیدان، یاد و نام بلند سه وزیر شهید و هزار شهید گرانقدر صنعت دفاعی را گرامی داشت و گفت: تجلیل و تکریم خانوادهای معظم شهدا وزارت دفاع در واقع تجلیل از ارزش‌هاست که بطور جدی در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفته است و ان‌شاءالله با ادامه دادن راه و آرمان والای شهیدان بتوانیم ذره‌ای از دین خود را به این ستارگان پر فروغ آسمان عزت و مردانگی ادا کنیم.

انتهای پیام

کد N175218