امیرعبداللهیان: تلاش برای حل سیاسی بحران سوریه مورد توجه ایران و ترکیه است

دیدار قائم مقام ایران و ترکیه

تهران- ایرنا- «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقایی وزیرامورخارجه در دیدار قائم مقام وزیر خارجه ترکیه با وی، تاکید کرد: تلاش برای حل سیاسی بحران سوریه در کانون توجه ایران و ترکیه است.

به گزارش ایرنا، اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه روز سه شنبه اعلام کرد در دیدار «سینیرلی اوغلو» قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه بـا «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دو طرف ضمن مشورت و تبادل نظر درخصوص تحولات منطقه از جمله ابعاد مختلف مساله سوریه ، راه های همکاری بین دو کشور برای کمک به مردم سوریه جهت خروج از بحران و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور را مورد بررسی قرار داده و بر همکاری کشورهای منطقه در این خصوص تاکید کردند.

دو طرف همچنین با توجه به نفوذ و تاثیر متقابل تحولات خاورمیانه بر منطقه از راه حل سیاسی، پیرامون همکاری دو کشور در مورد نحوه کمک رسانی به مردم سوریه رایزنی کردند.

در این دیدار امیرعبداللهیان ضمن تشریح آخرین تحولات سوریـه اظهار داشت: سه موضوع کمک رسانی به مردم آسیب دیده سوریه ، مبارزه با تروریسم و افراط گری و تلاش برای حل سیاسی بحران این کشور در کانون توجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه قرار دارد .

وی افزود: در زمانی که از راه حل سیاسی بحران سوریه صحبت می شود ،بعضی از کشورها بر ارسال سلاح ، نیرو و حتی حمله نظامی به این کشور سخن می گویند . بدون شک اینگونه سیاست ها باعث افزایش خشونت ، افراط گرایی و تروریسم و کشتار مردم بی گناه و نابودی زیر ساخت های اقتصادی سوریه می شود و کشورهایی که در دامن زدن به این اقدامات در سوریه فعالیت کرده اند، باید عواقب آن را بر عهده بگیرند .

قائم مقام وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن تاکید بر ضرورت همکاری های ایران و ترکیه برای رسیدن به یک راهکار سیاسی برای خروج سوریه از بحران ، افزود : ما باید در اسرع وقت ضمن افزایش رایزنی های سیاسی در حوزه های مختلف ، ساز و کارهای مناسبی را برای کمک به سوریه جهت خروج این کشور از بحران و بازگرداندن ثبات و امنیت به آن تدوین کنیم.

طرفین در این دیدار ضمن تاکید بر برگزاری انتخاباتی امن و با مشارکت سیاسی بالای مردم و احزاب سیاسی در عراق ، اقدامات تروریستی در این کشور را به شدت محکوم کردند.

سیام**9173** 1418
کد N175095