وزیر خارجه ترکیه: برای حل مساله کریمه تلاش می کنیم

کریمه,اوکراین

آنکارا - ایرنا - ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: آنکارا برای حل مساله شبه جزیره ˈکریمهˈ تلاش می کند و آنچه لازم باشد، انجام می دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از رسانه های ترکیه ، داوداوغلو با اشاره به اینکه با رییس سابق ˈمجلس ملی تاتارهاˈ در کریمه و دو نفر از نمایندگان تاتار صاحب نفوذ تماس های جداگانه تلفنی داشته است ، گفت: ترکیه درصدد است که سازمان همکاری و امنیت اروپا را در مساله اوکراین وادار به دخالت کند.

وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر لزوم تعویق همه پرسی توسط مجلس ملی کریمه افزود: تاکنون نتیجه دلخواه از مذاکرات حاصل نشده، ولی با استفاده از تمامی امکانات دیپلماتیک درصدد کاهش تشنج در اوکراین و حل بحران کریمه منطبق با حقوق بین الملل و در چارچوب تمامیت ارضی اوکراین هستیم.

وی با اشاره به اهمیتی که ترکیه به تاتارهای کریمه می دهد ، اضافه کرد: به رغم بروز بحران در اوکراین تاکنون رخدادی علیه تاتارهای کریمه صورت نگرفته است.

به گزارش رسانه های ترکیه ، داوداوغلو در راستای رایزنی با کشورهای حوزه دریای ˈکارائیبˈ برای حمایت از آنکارا به منظور عضویت در شورای امنیت سازمان ملل در سال های 2015 و 2016 در اجلاس کشورهای این حوزه به جزیره ˈسنت وینسنتˈ سفر کرده است.

وی در سخنانی در این اجلاس خواستار حمایت کشورهای حوزه کارائیب از عضویت ترکیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و گفت: ترکیه در صورت عضویت در این شورا به ایجاد صلح و برقراری امنیت در جهانی که شاهد تغییرات منطقه ای و بین المللی است، کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه ترکیه قرار است برای رایزنی به منظور عضویت این کشور در شورای امنیت با ˈبان کی مون ˈ دبیر کل سازمان ملل نیز دیدار و گفت وگو کند.

خاورم**2012**230**1651
کد N174940