سازمان ملل: لیبی مرکز اصلی تجارت غیرقانونی سلاح در جهان است

ليبي

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی اعلام کردند که لیبی در حال حاضر بزرگترین مرکز تجارت غیرقانونی سلاح است و از این کشور دستکم به 14 کشور جهان سلاح قاچاق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری عربی پرس، کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود با بیان این که لیبی به مرکز اصلی تجارت غیرقانونی سلاح تبدیل شده اعلام کردند: از لیبی دستکم به 14 کشور جهان سلاح قاچاق شده است.

سفیر رواندا در سازمان ملل که ریاست کمیته تحریم‌های این سازمان علیه لیبی را بر عهده دارد تاکید کرد: کمیته کارشناسان سازمان ملل اعلام کرده‌اند، سلطه شبه نظامیان مسلح بر انبارهای سلاح و ضعف سازمان‌های نظارتی موانع اصلی بر سر راه ممانعت از انتشار اسلحه در لیبی است و این کشور در حال حاضر مرکز اصلی تجارت غیرقانونی سلاح از جمله سامانه‌های دفاع هوایی شده است.

وی در ادامه افزود: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که این سلاح‌ها به 14 کشور قاچاق شده که موجب افزایش درگیری‌ها در مناطق مختلف شده است.

از سوی دیگر، ابراهیم الدباشی، سفیر لیبی در سازمان ملل اعلام کرد: هرگونه درخواست برای صادرات سلاح به لیبی از طریق هیات اعزامی لیبی به سازمان ملل و با آگاهی این هیات صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: طرفی که اقدام به صادرات سلاح کند باید در مقابل شورای امنیت مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

سازمان ملل از آغاز سال 2011 ارسال سلاح به لیبی را ممنوع کرد.

انتهای پیام

کد N174616