افخم در نشست خبری اعلام كرد:/3/

سفر دو روزه رییس‌جمهور به عمان

سیاست خارجی,نشست خبری,افخم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تناقض در گفته‌های مقامات رژیم صهیونیستی بدیهی است، در خصوص اهداف ادعاهای آنها ابراز داشت: آنها از شرایط جدید به وجود آمده، وضعیت ما درمنطقه،‌گفت‌وگو‌ها و مذاکرات وشرایط و گشایش جدیدی که در حال پیشرفتن است ناراحت هستند و برای همین از شیوه‌ها و روشهای قدیمی‌شان استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور‌خارجه گفت: رییس‌جمهور فردا یک سفر رسمی دو روزه به عمان انجام می دهد که در پاسخ به سفر پادشاه عمان در شهریور ماه به ایران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرضیه افخم در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران که صبح امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد درخصوص ادعاهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره توقیف یک کشتی ایرانی که حامل اسلحه به سوریه بوده است، گفت: رفتار های رژیم صهیونیستی، رفتارهایی شناخته شده و تکراری است

وی ادامه داد: این ادعای مطرح شده یک سناریو پردازی و قصه تکراری است که همزمان با برگزاری لابی این رژیم صورت گرفت و ما مواضعمان را اعلام کردیم که این مسئله ساختگی و تکراری است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تناقض در گفته‌های مقامات رژیم صهیونیستی بدیهی است، در خصوص اهداف ادعاهای آنها ابراز داشت: آنها از شرایط جدید به وجود آمده، وضعیت ما درمنطقه،‌گفت‌وگو‌ها و مذاکرات وشرایط و گشایش جدیدی که در حال پیشرفتن است ناراحت هستند و برای همین از شیوه‌ها و روشهای قدیمی‌شان استفاده می‌کنند.

افخم با اشاره به اینکه ایران بحث قاچاق اسلحه و انتقال آنها به گروه‌های تروریستی از جمله گروههای تروریستی فعال در سوریه و سلاح های شیمیایی را از پیش مطرح کرده بود، بیان کرد: بی‌اساس بودن این مدعا در باره ایران بدیهی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در باره سفر رئیس‌جمهور به عمان نیز اذعان داشت: با توجه به دعوت رسمی پادشاه عمان از آقای دکتر روحانی این سفر صورت می‌گیرد.

وی افزود: ایشان فردا یک سفر رسمی دو روزه به عمان انجام می دهد که در پاسخ به سفر پادشاه عمان در شهریور ماه به ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه مناسبات ایران و عمان،‌یک مناسبات خوب، دوستانه و ممتاز در منطقه است،‌خاطر‌نشان کرد: تلاش‌های ایران و عمان برای دوستی و گسترش روابط در منطقه بدیهی است.

افخم با بیان اینکه یک هیات عالی رتبه رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کنند، گفت: در پی این سفر ملاقاتهای دوجانبه متعددی پیش بینی شده و چند توافق نیز به امضا می رسد.

وی ادامه داد: امیدوارم که در پی این سفر،‌شاهد یک دوره جدید در مناسبات ایران و عمان باشیم و طلیعه ای برای روابط گسترده ایران نه تنها عمان، بلکه با کشورهای عربی باشیم.

 

مرضیه افخم در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران که صبح امروز در وزارت اموخارجه برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه خانم اشتون یکی از اهداف سفر خویش به تهران را بررسی موضوع حقوق بشر اعلام کرده بودند موضع شما در این رابطه چست؟گفت: روابط ایران و اتحادیه اروپا در طی سالهای اخیر تحت تاثیر رفتارهای یک جانبه در یک دوره نسبتا راکد شده بود اما شاهد شروع تماسهای جدید برای گسترش روابط هستیم.

وی با بیان اینکه سفر خانم اشتون به تهران اولین سفر در خصوص روابط دوجانبه اتحادیه اروپا با ایران در طی سالهای اخیر بوده است، اظهار داشت: سفرهای قبلی با توجه به پرونده هسته‌ای مربوط به این مسئله بود و این سفر شامل ابعاد و نگاه جدید در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به ملاقاتهای کاترین اشتون با مسئولان کشورمان خاطر‌نشان کرد: مسئولان در این دیدار ها سیاستها و نظرات کشورمان را درباره روابط برابر و تحریمهای نا‌عادلانه بیان کردند.

افخم ادامه داد: روابط ایران و اتحادیه اروپا می تواند خوب و سازنده و مبتنی بر اراده سیاسی و متقابل باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه بزرگنمایی در‌باره یک بخش از اهداف سفر گویای همه روابط اتحادیه اروپا وایران نیست، تصریح کرد: ایران کشوری مهم و با نفوذ در منطقه است که نقش مهمی را درعرصه بین المللی بازی می کند که در تمام ملاقاتهای صورت گرفته مقامات خارجی با مسئولان کشورمان، آنها به این نقش و جایگاه اعتراف کردند.

افخم با بیان اینکه روابط ایران و اتحادیه اروپا باید مبتنی بر و اقعیتها و ظرفیتها شکل بگیرد، تاکید کرد: اروپا برای ایران همواره یک شریک تجاری بوده و زمینه‌های گسترده‌ای برای همکاری دو طرفه وجود دارد.

وی افزود: مسئله حقوق بشر از جمله دغدغه های ما نیز است و ما آمادگی خودرا برای گفتگوهای حقوق بشری اعلام کرده ایم کما اینکه با بعضی از کشورهای دیگر مانند ژاپن گفتگوهای حقوق بشری صورت می گیرد و در سفر اخیر به اندونزی نیز کمیته ای در این رابطه تشکیل شد.

کد N174456