همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت‌ جهانی،

لاریجانی: قدرت پیش‌بینی حوادث برای کشورهای غربی وجود ندارد

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شرایط دنیای معاصر از نظر معادلات قدرت شرایط خاصی است و وضعیت قدرت‌ها در حال گذار به شرایط جدید است لذا قدرت پیش‌بینی حوادث برای کشورها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی صبح امروز(سه‌شنبه) طی سخنانی در همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت‌ جهانی خاطر نشان کرد: اتفاقاتی که در منطقه نظیر انقلاب مصر، تونس و سایر نقاط جهان در حال وقوع است برای قدرت‌های قابل پیش‌بینی نبود و قدر‌ت‌ها در این مناطق به دنبال تجویز اتفاقاتی بودند که هرگز محقق نشد. در عراق و سوریه سرنوشت دیگری را دنبال می‌کردند ولی آنگونکه که می‌خواستند نشد و همه این‌ها نشان از ضعف قدرت پیش‌بینی آنها است.

وی افزود: شرایط جدید آزاد شدن ملت‌ها را نوید می‌دهد و هر کدام از این فرآیند‌ها عموما شرایط دموکراتیک را ایجاد کرده است و نکته دیگری که در وضع فعلی شاهد آن هستیم شکل گرفتن جریان‌های سیاسی در جوامع اسلامی است و کشورهای اسلامی و امت‌ها جریانات سیاسی و پویایی را شکل داده‌اند و نکته دیگر نیز جایگاه عنصر شورآفرینی و حماسه در کشورهای اسلامی است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه رخوت در میان کشورهای اسلامی در حال از بین رفتن است، گفت: رخوت و سستی در میان توده مسلمانان کم شده و گروه‌های ورزشکار به حاشیه رانده شده‌اند و گروه‌های شور آفرین نظیر حزب‌الله در لبنان و مقاومت در سوریه در حال نقش‌آفرینی هستند و در معادلات قدرت نقش‌آفرینی می‌کنند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: نواقص درونی در ساختار دموکراتیک کشورهای غربی بروز کرده و این کاستی‌ها شرایطی را به آنها تحمیل کرده است. هم اکنون ساختار کشورهای غربی که در درون مدرنیته شکل گرفته است دچار نواقص شده و دموکراسی در غرب به نهایت خود رسیده است و به قول یکی از متفکرین غربی نوعی بیماری بی‌دردی در کشورهای غربی بروز کرده است و این مشکلات ناشی از فقر معنویت و آزادی بی‌پایه در جوامع غربی است و امروز در دنیای قدرت و جوامع غربی شاهد بازی‌های بدون نتیجه سیاسی هستیم و ساختارهایی مانند شورای امنیت و سازمان ملل تنها بازی سیاسی هستند و هیچ نقش‌آفرینی ندارند و می‌بینیم تصمیمات در خارج از این ساختارها گرفته می‌شود.

وی افزود: باید توجه کنیم که اگر بخواهیم شرایط فعلی جهان را تحلیل کنیم نباید اسیر ظاهر زیبای آن شویم و باید عمق موضوع را تحلیل کنیم اما باید بدانیم شرایط فعلی دنیا هنوز شکل جدید خود را پیدا نکرده است و وضعیت قدرت‌ها بستگی دارد به فهم و درک آنها از وضعیت جدید و استفاده از آن به نفع خودشان. پس باید با حرکت‌های محرک و پر تحرک برای پیدا کردن جایگاه جدید در شرایط جدید دنیا تلاش کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه راه آینده مسلمانان مشخص است، گفت: راه آینده مسلمانان در دنیای جدید حرکت براساس حق و دفاع از مظلومین است و این همان چیزی است که در سلوک و فرامین خدا و اولیای خدا آمده است اما مبارزه با استکبار و برادری و برابری در بین مسلمانان راه نصرت برای آنان است.

وی ادامه داد: اشتباهات قدرت‌های بزرگ در سراسر دنیا باعث شده است فرصت‌هایی برای مسلمانان ایجاد کند و آنها خودشان را درگیر موضوعاتی کردند که این فرصت‌ها برای جوامع اسلامی ایجاد شده است و دفاع آنها از جریان‌های دیکتاتوری یک بی‌حیثیتی سیاسی برای قدرت‌های بزرگ ایجاد کرد. البته در شرایط فعلی ژست‌هایی می‌گیرند و سوار بر موج می‌شوند و مدعی حمایت از دموکراسی می‌شوند اما ملت‌ها پس زمینه تاریخی آنها را می‌شناسند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بروز فکر سیاسی در حیات مسلمانان در شرایط جدید یک عنصر مهم است و ما ظرف چهار، پنج دهه گذشته می‌بینیم که فکر سیاسی در مسلمانان خودش را نشان داده است. نکته بعدی نیز برای نقش‌آفرینی مسلمانان عنصر مجاهدت و مقاومت بوده اما نه مقاومتی که در جریان‌های بدلی تکفیری و افراطی می‌بینیم و جریان مقاومت اصیل افراطی ندارد و این جریانات دست ‌ساخته‌هایی هستند برای آبروریزی و می‌خواهند با این رفتارها نقش چهره‌ها و جریانات اصیل را خراب کنند اما باید بدانند عنصر مقاومت یک واقعیت است و نمی‌توان آن را حذف کرد.

وی خاطر نشان کرد: نکته دیگر قدرت‌گیری اقتصاد کشورهای اسلامی است و امروز شاهدیم ترکیه، ایران، مالزی و اندونزی و کشورهای دیگر اسلامی نظیر عراق یا تبدیل به یک قدرت اقتصادی شده‌اند و یا توان انرژی فراوانی دارند. همچنین قدرت علمی و تکنولوژی نیز در اسلام ظهور پیدا کرده است البته باید بدانیم در ابتدای راه هستیم اما نمی‌توان پیشرفت‌های مهمی که اتفاق افتاده است را نادیده گرفت و بغضی که غربی‌ها در برابر تکنولوژی نوین هسته‌ای ایران دارند و تلاشی که برای محدود کردن آن می‌کنند به دلیل همین موضوع است و هدف آنها محدودیت همه کشورهای اسلامی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با شور و تحرک مسیر پیش رو را طی کرد، اظهار کرد: باید در کنار شورآفرینی با شکیبایی و دقت این مسیر را طی نمود و بدانیم که راه آینده مسلمانان دشمنان درونی و بیرونی دارد و استکبار نیز به عنوان یک دشمن در مقابله با حرکت‌های دموکراتیک تلاش می‌کند و امروز آمریکا و غرب یکی از ستون‌های مبارزه با حرکت‌های دموکراتیک اسلامی هستند.

وی افزود: آنها با روحیه مجاهدت مبارزه می‌کنند و مخالف پیوند‌های اقتصادی کشورهای اسلامی هستند و متاسفانه کشورهای اسلامی به جای اینکه ظرفیت‌های خود را به هم پیوند بزنند به سمت و سوی دیگری می‌روند ضمن آن که کشورهای غربی به جد به دنبال ممانعت از قدرت علمی کشورهای اسلامی‌اند و این سمتی که به ملت ایران درباره مساله صلح‌آمیز هسته‌ای می‌کنند یک نمونه جدی برای این موضوع است و در پوشش مبارزه با سلاح هسته‌ای چیزی که هیچگاه جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن نبوده می‌خواهند ملت ایران را از فن‌آوری‌های نوین محروم کنند اما مقاومت ملت ایران باعث شده امروز شاهد تکنولوژی نوین هسته‌ای شوند و صحبت‌های آنها در مورد سیستم‌های دفاعی و موشکی نیز نشان دیگری از نگرانی‌ آنها در مقابل پیشرفت کشورهای اسلامی است و آنها نگرانند که کشورهای اسلامی نظیر ایران مستقل شود و روی پای خود بایستد.

لاریجانی با اشاره به سفر یکی از سران کشورهای منطقه در سال‌های گذشته به ایران گفت: یکی از سران کشورهای منطقه از طرف یکی از وزرای امور خارجه قدرتمند غربی پیغام داد که اگر ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است برای ما مساله‌ای نیست فقط باید ایران طرح‌های ما را از بین نبرد و از مساله فلسطین صرف‌نظر کند و این نشان دهنده عمق نگاه کشورهای غربی است.

وی ادامه داد: در زمان حمله به لبنان کسینجر یادداشتی نوشت و گفت: حالا وقت فشار به ایران است و بعد از آن کشورهای غربی مذاکرات هسته‌ای با ایران را ترک کردند و قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رساندند و الان نیز یکی، دو سال است که اصرار دارند که با ایران مذاکره کنند و جوری حرف می‌زنند که انگار ایران مذاکره را ترک کرده بود اما خودشان می‌دانند که آنها بودند که بارها مذاکرات را ترک کردند و امروز در منطقه دچار مشکل شده‌اند و به مذاکره نیازمندند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با همه این اوصاف نباید انتظار داشته باشیم که مستکبران از دشمنی دست بردارند و باید مشکلات درونی جهان اسلام را مرتفع کرد و یکی از اصلی‌ترین مشکلات درونی بی‌تدبیری سران کشورها در اداره داخلی کشورهای اسلام است و متاسفانه شاهدیم از منابعی که در اختیار آنها است بد استفاده می‌کنند و مشکل بعدی مقابله با روحیه مجاهدت است و سران کشورهای اسلامی باید بدانند که با راحت‌نشینی در کاخ‌ها، فرصت مجاهدت نمی‌یابند و لازم است حرکت مسلمانان را برپایه بیداری توده‌ها گذاشت و این همان چیزی بود که امام خمینی(ره) بنیان آن را گذاشت.

لاریجانی خاطر نشان کرد: تفرقه مشکل درونی دیگری است که کشورهای اسلامی به آن دچار هستند و تفرقه‌ای که جریان‌های تکفیری و آدمکش در میان مسلمانان می‌اندازند انرژی مسلمانان را می‌گیرد.

رئیس قوه مقننه در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: جهان اسلام در شرایطی است که می‌تواند جایگاه قدرتمندی برای خود بسازد اما باید گره‌ها را گشود و به همگرایی فکری رسید و لازم است ملت‌های اسلامی پشت به پشت هم و کنار هم باشند و باید به همت روشنفکران جهان اسلام مسلمانان همدیگر را دریابند.

انتهای پیام

کد N174405