پلیس مالزی:

ایرانی استفاده کننده از گذرنامه سرقتی مهاجر بود نه تروریست/ هویت مسافر ایرانی

ایران در جهان

رئیس پلیس مالزی پیش از ظهر امروز با شرکت در یک کنفرانس خبری آخرین اطلاعات مربوط به هواپیمای مسافری مفقود شده را در اختیار رسانه ها قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کنفرانس خبری رئیس پلیس مالزی که به صورت مستقیم از شبکه های خبری پخش شد. بخش اصلی این کنفرانس خبری اختصاص به موضوع استفاده از چند پاسپورت سرقت شده از سوی مسافرین هواپیمای مفقود شده بود.

روز گذشته رسانه های غربی هیاهوی زیادی را در خصوص اینکه استفاده کنندگان از پاسپورت های سرقتی ایرانی بوده اند به راه انداخته و در مورد اینکه هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی، هدف یک عملیات تروریستی قرار گرفته داستان سرایی کرده بودند.

اما پلیس مالزی امروز سه شنبه اعلام کرد که فرد استفاده کننده از پاسپورت سرقتی یک ایرانی بوده که به دنبال پناهندگی در کشورهای اروپایی بوده و بر اساس اعلام شبکه بی بی سی نام وی "پوریا نورمحمد مهرداد" است.

روز گذشته روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد که مقامات مالزیایی اسنادی را در اختیار آمریکا گذاشته اند که می تواند به شناسایی هویت دو مسافری که بطور غیرقانونی سوار هواپیمای مسافری ناپدید شده این کشور شده بودند کمک کند.

در این گزارش ادعا شده است شناسایی هویت این دو مسافر غیرقانونی می تواند سرنخ علت ناپدید شدن هواپیمای مسافری MH370 مالزی باشد که روز یکشنبه در مسیر کولالامپور به پکن ناپدید شده است.

وزیر دفاع و حمل و نقل مالزی اعلام کرده است تصاویر دوربین های مداربسته از این دو نفر نیز در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته شده است. آژانس هواپیمایی تایلندی که بلیط را برای این دو نفر صادر کرده است مدعی شده است که این افراد ایرانی بوده اند.

در این گزارش آمده است این دو نفر با پاسپورت های ایتالیایی و استرالیایی سفر می کرده اند که بعدا اعلام شده است این دو پاسپورت مفقودی بوده اند. همچنین ادعا شده است این دو ایرانی قرار بوده است از پکن با همدیگر به آمستردام هلند پرواز کنند.

روز 17 اسفند یک فروند هواپیمای خطوط هوایی مالزی با 239 سرنشین در هنگام پرواز بر فراز دریای چین جنوبی ناپدید شد. با گذشت سه روز از این حادثه هنوز هیچ نشانه ای از این هواپیما پیدا نشده است.

در حال حاضر به غیر از ناوگان ویتنام، بیست و دو هواپیما و چهل کشتی از کشورهای تایلند، سنگاپور، اندونزی، چین و آمریکا در منطقه به جستجو مشغول هستند.