ابراهیم جعفری در همایش نقش اسلام در هندسه جهانی؛

جهان اسلام وضعیت جدید را پیش روی دارد

سیاست خارجی

نخست وزیر اسبق عراق با اشاره به چالش ها و مشکلات موجود در جهان اسلام گفت: همه اندیشمندان و روشنفکران باید در زمینه بیداری اسلامی با یکدیگر همراهی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم جعفری نخست وزیر اسبق عراق در همایش بین المللی «نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی» که امروز سه شنبه درسالن همایش های صداوسیما برگزار شد گفت: بیداری دریچه اعتمادی است که هرکه بخواهد آن را منحرف کند باید از بین برود و بیداری لازمه تحرک حرکت اسلامی است.

وی با اشاره به چالش ها و مشکلات پیش روی جهان اسلامی گفت: جهان اسلام وضعیت جدید را پیش روی خود دارد که باید برای حل این مساله زیرساختهای ملی و منطقه ای را درنظر داشته باشیم.

جعفری در ادامه با قرائت آیه ای از قرآن کریم افزود: این یک واقعیت قرآنی است که امروز به حقیقت پیوسته و در ابعاد سیاسی و اجتماعی در حال اجرا است و خداوند حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر به اراده آن ها .

نخست وزیر سابق عراق با اشاره به شرایط قرن بیستم اظهار داشت: بعد از جنگ جهانی دوم سازمان ملل تشکیل شد و تحولات موجود را مورد بررسی قرار داد.

وی با بیان اینکه شرایط در تحولات جهانی تأثیر می گذارد ادامه داد: در گذشته بحران اندیشه ای برای مدیریت وجود نداشت و اگر بخواهیم مروری بر نظریه داروین اختلاف میان حیوانات و به نظرات کارل مارکس و ساموئل هانتینگتون داشته باشیم نشان می دهد که اختلاف بخاطر شناختی است که ملتها دارند.

نخست وزیر سابق عراق گفت: ارزش واقعی انسان به ما هو انسان است این ارزش اصلی است که به بیداری اسلامی داده شده و این ارزش نه تنها انتهایی ندارد بلکه تجاوزی را نمی پذیرد.

جعفری با بیان اینکه اشتباه است تصور کنیم اندیشه را تنها در زمان بیداری نیاز داریم تصریح کرد: اندیشه و خلق دو مسأله برای زمان بیداری هستند که برای دستیابی به بیداری به نوعی دریچه اعتماد محسوب می شوند.

وی در پایان نیز با اشاره به جلسات برگزار شده در زمینه بیداری اسلامی گفت: در صبح روز گذشته که با حضور 50نفر از اندیشمندان برگزار شد جلسه خوبی بود که همه اندیشمندان در این زمینه باید باهم همکاری کنند.