انتقاد یک مسئول از مبهم‌بودن مراکز صدور مجوز فعالیت موسسات خیریه

سازمان اوقاف

مدیرکل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف گفت: در زمینه صدور مجوز و پروانه فعالیت موسسات خیریه و نظارت به آنها به طاعون ابهام گرفتاریم.

مدیرکل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف گفت: در زمینه صدور مجوز و پروانه فعالیت موسسات خیریه و نظارت به آنها به طاعون ابهام گرفتاریم.

وی همچنین از تشکیل کارگروهی در کمیسیون اجتماعی مجلس برای ساماندهی وضعیت این موسسات خبر داد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حمید عسگری صبح امروز(سه‌شنبه) در حاشیه مراسم طرح "دست‌های مهربانی" در جمع خبرنگاران در پاکدشت، از شناسایی 3 هزار و 700 موسسه خیریه توسط سازمان اوقاف در سطح کشور خبر داد و گفت: آمار غیررسمی از فعالیت حدود 17 هزار موسسه خیریه با عناوین گوناگون در سطح کشور حکایت دارد، اما تاکنون 3 هزار و 700 موسسه را در کل کشور شناسایی کرده و حدود 480 موسسه را تحت پوشش داریم.

وی با انتقاد از مبهم بودن مراکز صادر کننده مجوز و پروانه فعالیت این موسسات و همچنین نظارت بر آنها گفت: از آنجا که بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند به یکی از چالش‌های کشور تبدیل شود، ضرورت ساماندهی آنها احساس شد و بر این اساس کارگروهی در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی برای بررسی وضعیت این موسسات و ساماندهی آنها تشکیل شده است.

عسگری خاطرنشان کرد: عنوان امورخیریه در سازمان اوقاف نهفته است و ما نیز وظایفی در این باره داریم که قانونگذار آن را مشخص کرده است اما متاسفانه در سالیان گذشته اراده‌ای برای اعمال نظر قانونی و صدور مجوز به این موسسات نبوده است.

مدیرکل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف با بیان این‌که «امروز ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه در دنیا بر کسی پوشیده نیست» افزود: اکنون بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز بهداشتی در دنیا از محل همین موسسات تامین می‌شود، اما در کشور ما با وجود این همه موسسه هیچ‌کس حاضر نیست گزارش مالی شفاف بدهد. البته با ورود مجلس به این قضیه امیدواریم این مسئله برطرف شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در مسیر کمک رسانی به ایتام و نیازمندان موازی‌کاری با سایر نهادها همچون کمیته امداد و بهزیستی به وجود نمی‌آید؟ گفت: امکان دارد در این مسیر یک فرد از کمک‌های یک نهاد و سازمان بهره‌مند شود و امکان موازی کاری این موسسات وجود دارد که معتقدیم اگر موسسات خیریه ساماندهی شود این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

عسگری همچنین درباره طرح دست‌های مهربانی نیز گفت: با توجه به تغییر ساختاری که در سازمان اوقاف داشتیم، ‌متناسب با آن ماموریت‌ها نیز دستخوش تغییر شده، لذا باید بهره‌وری موقوفات را بالا ببریم و نسبت به اجرای نیت واقفین شفاف‌سازی صورت می‌گرفت. براین اساس پنج کارگروه و طرح ملی تهیه و ابلاغ شد که یکی از آنها طرح دست‌های مهربانی درباره ایتام، فقرا، مستمندان و افراد بی‌بضاعت بود که این طرح امروز به صورت سراسری در 27 استان کشور برگزار می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف یادآور شد: برای شناسایی نیازمندان با رعایت عزت و احترام و با لحاظ احتیاط‌های خاص از طریق نمایندگی‌های نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ائمه جمعه و هیئت‌های امنای بقاع متبرکه و اصحاب وقف به صورت محرمانه این کار انجام می‌شود که عنوان آن را نیز نیت واقف مشخص کرده است.

وی در پایان از راه‌اندازی انجمن‌های "وقف یاوران" در سال 93 برای تبلیغ و ترویج وقف‌های جدید و سوق دادن مردم به این سمت و سو خبر داد.

انتهای پیام

کد N174180