نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی

رییس دانشگاه دفاع ملی: در پارادایم جدید،استکبار نمی‌تواند نقشی بر سرنوشت ملت‌ها داشته باشد

رییس دانشگاه دفاع ملی گفت: هر چند جهان اسلام با چالش‌های زیادی روبه‌رو است ولی خوشبختانه در پارادایم جدید، قدرت‌های استکباری نمی‌توانند نقش تاثیرگذاری بر سرنوشت ملت‌های جهان داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم حسن بیگی که صبح امروز در همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی حضور داشت با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته میان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع جهانی بیداری اسلامی و سایر موسسات تحقیقاتی داخل کشور برای برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: در این همایش بزرگان اسلام،‌ اعضای شورای عالی بیداری اسلامی و پژوهشگران جهان اسلام حضور دارند.

وی افزود: تبیین هندسه نوین جهانی با رویکرد ظهور منظومه جهان اسلام و احیای تمدن عظیم اسلامی از طریق توسعه کارکردهای انسجام‌بخش در میان کشورهای اسلامی بررسی و تجزیه و تحلیل عالمانه وضعیت موجود جهان اسلام با تبیین سابقه درخشان و تاریخی آن همراه با آسیب‌شناسی‌های لازم و ارائه برآوردهای متناسب با اقتضائات جهان اسلام، تبیین نقادانه‌ تحولات جهانی، بررسی نقاط ضعف و قوت جهان اسلام و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو در دستور کار این همایش قرار دارد.

رییس دانشگاه دفاع ملی با بیان اینکه برای صعود به قله بلند آزادی و رهایی از سلطه مستکبران جهانی آگاهی از وضع موجود لازم و ضروری است گفت: به همین منظور اساتید دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه سراسر کشور دست در دست هم تلاش می‌کنند با الهام از تعالیم رهایی بخش اسلام راه آزادی مسلمانان و جغرافیای اندیشه و فرهنگ اسلامی را توسعه بخشند. همچنین این اندیشمندان تلاش می‌کنند با نوآوری و خلاقیت راه پیروزی امت اسلام را فراهم کنند.

بیگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی چالش‌های موجود در جهان اسلام خاطرنشان کرد: هر چند جهان اسلام با چالش‌هایی مانند بی‌ثباتی و ناامنی ناشی از مداخلات بیگانگان و توطئه‌های آنها روبه‌رو و همینطور اختلاف‌ در میان ملت‌های مسلمان که هزینه‌های بسیاری را متوجه آنها می‌کند روبرو است ولی علما و اندیشمندان اسلامی می‌توانند با وحدت و انسجام مسائل دنیای اسلام را حل و فصل کنند.

وی ادامه داد: نتیجه بیداری اسلامی دیر یا زود در تمام مناطق جهان نمایان خواهد شد اگر چه احتمال دارد دسیسه‌های استکبار جهانی به ثمر نشستن این دستاورد جهانی را به تاخیر بیاندازد ولی قطعا نمی‌تواند از آن جلوگیری کند زیرا در چارچوب پارادایم جدید قدرت‌های استکباری و ظالم توان تاثیرگذاری واقعی خود را از دست داد‌ه‌اند و به هیچ وجه نمی‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت ملت‌های جهان داشته باشند.

رییس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: تلاش‌های مذبوحانه‌ قدرت‌های استکباری نظیر گسترش گروه‌های تکفیری، تروریستی و افراطی در جهان اسلام که ناشی از ضعف ناکارآمدی برخی حکام منطقه‌ای است در مقابل موج فزاینده بیداری اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران با هدایت‌های امام راحل بانگ رسایی آزادی بخش در تمام تاریخ طنین‌انداز کرد افزود: انقلاب اسلامی ایران سرآغاز بیداری مسلمانان و موجب بازآفرینی ضعف جغرافیای اسلامی و رهایی بشریت شد.

بیگی ادامه داد: به لطف خدا جمهوری اسلامی ایران در سایه رهبری های حکیمانه مقام معظم رهبری با توکل و ایمان به خداوند یکتا و باور به سنت‌های اسلامی و درک عمیق از تحولات جهانی، براساس آموزه‌های جهانی و با وجود تمام تهدیدها و تحریم‌های بی‌اثر زورگویان منطقه و جهان راه پیشرفت را طی می‌کند.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران راه پیشرفت خود را که مزین عزم و اراده این نظام است را با تکیه بر نظرات داخلی و بهره‌مندی از تلاش افراد متدین خارجی و ژئوپولوتیکی طی نموده است و آنچنان پیشرفت کرده که به قدرتی تاثیرگذار در تحولات و مناسبات جهانی تبدیل شده است بنابراین الگوی برآمده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران که بیش از سه دهه با انواع دسیسه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی نظام سلطه روبرو بوده است هدیه‌ای به تمام ملت‌های مسلمان برای حضور در این جهاد مقدس خواهد بود.

انتهای پیام

کد N174164