سلاح‌های ارسالی عربستان، در دست شبه نظامیان مخالف عراقی

سیاسی

به تازگی تصاویری در اینترنت منتشر شده که نشان می‌دهند شبه نظامیان تندرو عراقی با سلاح‌هایی که از عربستان سعودی برای تروریست‌های سوریه فرستاده شده است، علیه دولت مرکزی عراق می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، الیوت هیگینز، وبلاگ‌نویس آمریکایی، در تازه‌ترین گزارش خود درباره‌ نوع سلاح‌های مورد استفاده مخالفان عراقی، فاش کرده است که این اسلحه‌ها به زرادخانه‌ی شبه‌نظامیان گروه "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) وابسته به القاعده تعلق دارد.

گروه افراطی داعش که از پشتیبانی مالی قوی‌ برخوردار است، در سوریه علیه دولت بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور می‌جنگد.

به نوشته دویچه، الیوت هیگینز در گزارش خود به عکس‌های متعددی که در توئیتر منتشر شده، استناد می‌کند. در این عکس‌ها نشان داده شده که شبه نظامیان مخالف دولت عراق با سلاح‌های داعش علیه ارتش عراق می‌جنگند. نوع و محل ساخت این سلاح‌ها، با مشخصات اسلحه‌هایی که عربستان سعودی بارها برای گروه "داعش" ارسال کرده هم‌خوانی دارد.

هنوز روشن نیست که اسلام‌گرایان افراطی عراقی چگونه به محموله‌های جنگی شبه‌نظامیان داعش دست یافته‌اند. میان داعش و سازمان‌های دیگر مخالف دولت سوریه، بارها درگیری‌های خونین صورت گرفته است.

خبرگزاری‌ها بارها از ارسال تسلیحات جنگی (تفنگ، اسلحه‌ی خودکار و مهمات) از عربستان سعودی برای تکفیری‌های سوری خبر داده‌اند. به نظر کارشناسان سیاسی، اینکه اکنون مخالفان عراقی با این سلاح‌ها علیه دولت این کشور مبارزه می‌کنند، تازگی دارد.

خبر ارسال اسلحه از عربستان سعودی برای اسلام‌گرایان افراطی در سوریه، ابتدا از سوی الیوت هیگینز، در وبلاگی منتشر شد. او با همکاری کارشناسان روزنامه "نیویورک تایمز" توانست در سال ۲۰۱۳ پس از تجزیه و تحلیل فیلم‌های ویدئویی مبارزات این شبه‌نظامیان، به منبع اصلی اسلحه‌های موجود در زرادخانه‌های آنان پی ببرد.

بر اساس ارزیابی کارشناسان، این تسلیحات، بخشی از محموله‌های مازاد اعلام نشده‌ کرواسی، از جنگ‌های شبه جزیره‌ بالکان در سال‌های ۱۹۹۰ است. وزارت امور خارجه‌ کرواسی، تا کنون ارسال چنین محموله‌هایی را انکار کرده است.

انتهای پیام

کد N173965