ادعای بی‌بی‌سی در خصوص ایرانی بودن دو مسافر هواپیمای گمشده مالزی

سیاسی

شبکه خبری بی‌بی‌سی طی گزارشی مدعی شد: دو نفر از مسافران هواپیمای ناپدید شده مالزی که به مقصد پکن در حال پرواز بوده ، ایرانی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گزارش شبکه بی‌بی‌سی آمده است که یک ایرانی مقیم مالزی با معرفی خود به عنوان دوست یکی از دو مسافر مدعی شد که آنها می‌خواستند با استفاده از پاسپورت‌هایی که متعلق به آنها نبوده خود را به اروپا برسانند و پناهندگی بگیرند.

دولت مالزی اعلام کرده است که افرادی را که با پاسپورت جعلی سوار این هواپیما شده بودند را شناسایی کرده و ظاهرا آنها شهروند کشورهای شرق آسیا نبودند. این در حالی است که دولت مالزی تاکنون ملیت این افراد را اعلام نکرده است.

پلیس بین‌الملل پیش از این اعلام کرده بود که هویت تمام مسافران این هواپیما در دست بررسی است تا مشخص شود کدام یک از مسافران با پاسپورت‌های جعلی سوار هواپیما شده‌اند.

به گزارش ایسنا، شبکه بی‌بی‌سی در حالی این ادعای خود را مطرح می‌کند که تاکنون نشانی از این هواپیما پیدا نشده و علیرغم تلاش کشورهای مختلف برای کشف این هواپیما هنوز اطلاعاتی در خصوص ناپدید شدن آن و احتمال سقوط این هواپیما وجود ندارد.

یک هواپیما متعلق به خطوط هواپیمایی مالزی سه روز پیش پس از ترک کوالالامپور پایتخت این کشور به مقصد پکن در آسمان ویتنام ناپدید شد که هنوز سرنوشت آن مشخص نشده است.

روزنامه فایننشیال تایمز نیز در این رابطه روز دوشنبه به نقل از مالک یک آژانس مسافرتی در تایلند مدعی شد: بلیط‌های دو مسافر ایرانی هواپیما از طریق یک رابط ایرانی سفارش داده شده بود.

مالک این آژانس مسافرتی گفته است که از مدت‌ها پیش با این رابط ایرانی کار می‌کند که او را با نام علی می‌شناسد اما به نوشته فایننشیال تایمز مشخص نیست که این رابط ، دو مسافر ایرانی که بی‌بی‌سی ادعا می‌کند در پرواز هواپیمای مالزی حضور داشته‌اند را می‌شناخته است یا خیر.

همچنین در گزارش ادعایی بی‌بی‌سی آمده است: دوست یکی از این دو مسافر ایرانی هواپیمای ناپدید شده مالزی گفت که یکی از این دو نفر پاسپورت ایتالیایی داشته و دیگری با پاسپورت اتریشی سوار این هواپیما شده‌اند.

رییس سازمان هواپیمایی مالزی اعلام کرد: پنج نفر از مسافرانی که بلیط خریده و بار خود را تحویل داده بودند سوار هواپیما نشدند از این رو بار آنها از هواپیما تخلیه شده است.

وی افزود که تمام احتمالات ممکن بررسی خواهد شد و در نتیجه احتمال هواپیماربایی وجود دارد.

پلیس بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: هنوز برای اینکه به طور قطع بگوییم بین مساله گذرنامه‌های جعلی ایتالیایی و اتریشی دو مسافر هواپیما و ناپدید شدن آن رابطه‌ای وجود دارد بسیار زود است.

بر اساس این گزارش، هم‌اکنون 34 هواپیما و 40 کشتی متعلق به مالزی، ویتنام، تایلند، استرالیا، سنگاپور، اندونزی، چین و‌ آمریکا در جستجوی این هواپیمای گمشده هستند.

انتهای پیام

کد N173921