وزیر خارجه قطر سیاست خارجی کشورش را غیر قابل مذاکره دانست

قطر,عربستان

تهران-ایرنا- ˈ خالد العطیه ˈ وزیرخارجه قطر در واکنش به موضع گیری های عربستان، امارات و بحرین علیه این کشور گفت: سیاست خارجی ما مستقل و غیر قابل مذاکره است و ما حق داریم بر این اساس، مستقل عمل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری لبنانیˈالنشرهˈ، خالد العطیه تصریح کرد: ما حق داریم دیدگاه، نظر و تصمیم گیری های خاص خود را داشته باشیم.

وی افزود: ساده بگویم، استقلال سیاست خارجی قطر غیر قابل مذاکره است وبر این اساس من قویا اعتقاد دارم که سخنان اخیر مقام های عربستان، امارات و بحرین هیچ ربطی به امنیت داخلی کشورهای شورای همکاری خلیج ( فارس ) ندارد بلکه این سخنان پیش از هر چیز ناشی از اختلاف نظر در مورد سیاست های بین المللی است.

العطیه در پایان گفت: یکی از اصول سیاست خارجی قطر حمایت از خواسته های مردم برای تحقق عدالت و آزادی در جهان عرب است.

عربستان، امارات و بحرین چهارشنبه گذشته در اقدامی مشترک با متهم کردن قطر به تلاش در جهت خلاف منافع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، سفرای خود را از این کشور فراخواندند. قطر این اقدام را مایه تاسف دانست و از آن ابراز تعجب کرد.

قطر تاکید کرد که این تصمیم هیچ ربطی به منافع کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و امنیت و ثبات آن ندارد، بلکه علت اصلی آن مسایلی مربوط به موضع گیری های خارجی قطر است.

کارشناسان سیاسی علت اصلی این اقدام کشور های مذکور را حمایت قطر از گروه ˈاخوان المسلمینˈ در مصر و دیگر مناطق جهان و دشمنی وی با ارتشبد ˈعبدالفتاح السیسیˈ نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مصر دانستند که کشورهای عربستان ، امارات و بحرین از وی حمایت می کنند.

خاورم **2041**1446
کد N173778