/گزارش-هافینگتون‌پست/

شورای همکاری یا رویارویی خلیج‌فارس؟!

سیاسی

"عربستان، قطر را تهدید کرده است که اگر روابطش را با اخوان‌المسلمین قطع نکند، شبکه الجزیره را تعطیل نکند و دو شعبه از اندیشکده‌های معتبر آمریکایی را که در این کشور فعال هستند، اخراج نکند، این کشور حاشیه خلیج فارس را از زمین و دریا بلوکه خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی هافینگتون پست در گزارشی به بررسی اقدامات سخت گیرانه عربستان در قبال قطر پرداخته و می‌نویسد: «به نقل از یک منبع حاضر در نشست هفته گذشته شورای همکاری خلیج فارس که در ریاض برگزار شد، سعود فیصل، وزیر امور خارجه عربستان این تهدیدها را در این نشست علیه قطر مطرح کرده و گفت که قطر تنها با این اقدامات می‌تواند از مجازات خود جلوگیری کند.

گزارشات از تهدید برای تعطیلی شعب اندیشکده‌های "بورکینگز" و "همکاری راند" در قطر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را که در انتهای ماه جاری میلادی به ریاض خواهد رفت شگفت زده خواهد کرد. پنی پریتزکر، وزیر تجارت آمریکا که روز یکشنبه در ابوظبی بود گفته که به مقامات امارات، عربستان و قطر خواهد گفت که همکاری‌های بیشتر اقتصادی با آمریکا، کلید مناسبات بیشتر امنیتی است.

خانواده سلطنتی عربستان از نقشی که شبکه قطری الجزیره در سال نخست بهار عربی ایفا کرد که در نهایت به سرنگونی رهبران مستبد تونس و مصر انجامید خشمگین بوده و احساس خطر کردند. اکنون نیز به همان میزان به دلیل حمایت تلویزیون دوحه از اپوزیسیون سکولار و اسلام‌گرای مصر، ناراضی هستند.

سه خبرنگار از شعبه مصر شبکه الجزیره با نام‌های محمد فهمی، پیتر گرست استرالیایی و باهر محمد در دادگاهی در قاهره به جرم پیوستن به گروه‌های تروریستی، کمک به ترروریست‌ها و به خطر انداختن امنیت ملی مصر محکوم شدند. علاوه بر آن‌ها یک خبرنگار دیگر نیز در دادگاهی جداگانه محکوم شد.

حکومت مصر که تحت حمایت ارتش آن قرار دارد، الجزیره را به حمایت از حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع مصر و اخوان المسملین که اکنون گروهی غیر قانونی است، متهم می‌کند.

فهمی در جلسه دادگاه خود فریاد می‌زد: "خبرنگار‌ها تروریست نیستند!"

تهدید عربستان برای انسداد قطر پیش از اینکه سفیر خود را از دوحه فرا بخواند در خفا مطرح شده بود. علاوه بر این عربستان روز جمعه با صدور حکمی اخوان‌المسلمین، القاعده، حزب الله، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و جبهه النصره را گروه‌های تروریستی اعلام کرد.

تهدید عربستان برای انسداد دریایی قطر از نظر دوحه چندان مهم نیست اما تنها مرز خشکی قطر با عربستان است و به این ترتیب به راحتی بسته خواهد شد. در حال حاضر میزان زیادی از مواد غذایی و محصولاتی که شهر شلوغ دوحه به طور روزانه مصرف می‌کند از این مرز می‌گذرد. این دو کشور تنها 40 مایل مرز خشکی و آبی دارند و پیشتر نیز در این ناحیه درگیری‌هایی به وجود آمده بود. این مرز به مدت 35 سال مورد مناقشه بود.

در سال 1992 نیروهای عربستانی یک پست مرزی قطر را تصاحب کردند و آخرین توافق مرزی بین آن دو در سال 2001 منعقد گردید.

حمایت عربستان از دیکتاتوری نظامی در قاهره برای عربستان و امارات گران تمام شده است. آن‌ها روی هم رفته 32 میلیارد دلار برای کودتای مصر هزینه کردند اما هنوز خبری از پایان هرج و مرج در این کشور نیست.

مقمات مصر با اعتراضات ادامه دار حامیان مرسی، فعالان سکولار، حمله به ماموران و پایگاه‌های پلیس، شورش در صحرای سینا و بمب‌گذاری‌ها و حملات شبه نظامیان اسلام‌گرا رو به رو هستند. عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر در نطقی که از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد، گفت که این کشور به سه تریلیون پوند مصری نیاز دارد تا خزانه‌های خالی خود را پر کند.

حکم سختگیرانه‌ای که روز جمعه در عربستان صادر شد، آزادی بیان را تا حد زیادی در این کشور محدود می‌کند. براساس این حکم نه تنها حامیان سازمان‌هایی که تروریستی شناخته شده‌اند، مجرم هستند بلکه تبلیغات برای هر تفکر دینی، هر نوع اعتراض، شرکت در هر کنفرانسی در داخل و یا سطح جهانی که امنیت و ثبات عربستان را به خطر اندازد و شورش و آشوب، جرم شناخته می‌شوند.

براساس این حکم هرگونه حمایت و رابطه با گروه‌های تروریستی مذکور حتی از طریق اشاعه افکار آن‌ها در اینترنت نیز ممنوع است.

تحلیل‌گران منطقه‌ای معتقدند که این تاکتیک‌های عربستان نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت. این اقدامات عربستان در حال حاضر باعث انفعال شورای همکاری خلیج فارس شده است زیرا عمان از اخراج قطر از این شورا خودداری کرده و کویت هم به شدت ناراضی است.

علاوه بر این، این اقدمات به جبهه‌گیری‌های جدیدی در منطقه منجر شده است. تنها چند ساعت پس از اینکه عربستان سفیر خود را از قطر فرا خواند، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در مکالمه‌ای تلفنی با شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر از حمایت ترکیه از او خبر داد.

علاوه بر این دوحه به دلیل اختلافاتش با عربستان به ایران نیز نزدیکتر شده است.

در حاشیه این اختلافات می‌توان مبارزه دو نسل مختلف از حاکمان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را شاهد بود: عبدالله بن عبدالعزیز 89 ساله و تمیم بن حمد 33 ساله. باید دید که کدام یک پیروز خواهند شد.»

انتهای پیام

کد N173709