عربستان اظهارات نخست‌وزیر عراق را محکوم کرد

عربستان اظهارات اخیر نخست‌وزیر عراق را درخصوص حمایت ریاض از تروریسم جهانی "غیرمسئولانه" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت عربستان اعلام کرد که این کشور اظهارات اخیر غیرمسئولانه نوری‌ مالکی، نخست‌وزیر عراق را مبنی بر حمایت ریاض از تروریسم جهانی محکوم می‌کند.

پیش از این مالکی، در یک مصاحبه عربستان و قطر را به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، خاورمیانه و سراسر جهان متهم کرد.

در واکنش به این اظهارات، دولت عربستان اعلام کرد، نوری‌ مالکی بیش از هر فرد دیگری از موضع مشخص عربستان علیه تروریسم و تلاش‌های ریاض برای مبارزه با آن در سطح جهانی و محلی آگاه است.

دولت عربستان همچنین اعلام کرد: نخست‌وزیر عراق به جای اتهامات این‌چنینی باید تدابیری برای پایان دادن به خشونت و هرج و مرج در عراق اتخاذ کند.

پیش‌تر نخست‌وزیر عراق با بیان این که عربستان و قطر علیه عراق اعلان جنگ کرده‌اند، گفت این کشور‌ها مسئول بحران امنیتی در عراق هستند.

وی در مصاحبه با شبکه فرانس 24 اظهار کرد: بحران طائفه‌ای، تروریستی و امنیتی در عراق وجود دارد که قطر و عربستان در وهله نخست مسئول آن هستند.

نخست وزیر عراق دوحه و ریاض را به تحریک سازمان‌های تروریستی از جمله القاعده و حمایت سیاسی و رسانه‌ای متهم کرد.

در همین حال، در واکنش به اظهارات اخیر نوری مالکی مبنی بر این که عربستان و قطر علیه عراق اعلام جنگ کرده‌اند، ایاد علاوی اظهار کرد که عربستان در مقابله با گروه‌های تروریستی موضع جسورانه و قاطعانه‌ای را در پیش گرفته است.

انتهای پیام

کد N173603