در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی؛

معاون اول رییس جمهوری: تدوین برنامه جامع برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضروری است

جهانگیری

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواست برنامه ای جامع را برای سال 93 تدوین کند، که مشخص کننده وظایف دستگاه ها و بخشهای مختلف باشد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر لزوم تهیه آیین نامه های مربوطه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه موضوع قاچاق کالا و ارز همواره یکی از دغدغه های مسوولین کشور بوده است، گفت: ورود کالاهای قاچاق به کشور موجب نابودی تولید داخلی می شود و امکان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی می گیرد.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مبارزه همه جانبه با قاچاق کالا و ارز باید از مسیرهای مختلف همچون مبارزه اقتصادی و مقابله از طریق اقدامات قضایی و انتظامی دنبال شود، خاطرنشان کرد: با تجارب و سوابق درخشان رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انتظار می رود در آینده شاهد عملکرد قابل قبولی از سوی ستاد باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی معاون اول قوه قضاییه نیز در این جلسه با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز، تولید ملی و استقلال اقتصادی کشور را با مخاطره رو به رو می کند، گفت: مبارزه جدی با قاچاق نیازمند تدوین برنامه ای جامع است که وظایف و جزییات لازم در آن لحاظ شده باشد.

محمدرضا باهنر نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تصویب قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز آماده کمک به دولت و قوه قضاییه است و برای اصلاح و تصویب سایر قوانین و مقررات لازم آمادگی دارد.

در این جلسه رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت قاچاق در کشور با اشاره به اینکه درصد قابل توجهی از قاچاق متاثر از فرایندهای رسمی نظیر نحوه ورود و خروج کالا و مباحث مربوط به گمرکات و تعرفه کالاها است، گفت: اگر فرایندهای مربوطه اصلاح، روان سازی و شفاف سازی شود، بخش قابل توجهی از قاچاق در کشور متوقف خواهد شد.

در این جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخته شد و اعضای ستاد پیشنهادات و راهکارهای مختلف را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

همچنین مقرر شد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با توجه به ابلاغ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نسبت به تدوین آیین نامه های اجرایی این قانون و برنامه ای جامع و کامل برای سال 93 اقدام کنند.

در این نشست همچنین گزارشی از آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و جزییات مربوط به تحقیقات صورت گرفته اخیر ارایه شد.

سیام**9012 *1449
کد N173445