اشتون در اصفهان: نگهداری بناهای تاریخی کار بسیار مهمی است

تسنیم نوشت:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا تمایل دارد با ایران در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی ارتباط داشته باشد اما هر مذاکره‌ای نیاز به مصالحه داشته و این مصالحه نیازمند انتخاب‌های مهم است و این انتخاب‌ها برای طرفین سخت است.

به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، کاترین اشتون در دیدار با استاندار اصفهان با بیان اینکه سفر به ایران فرصتی را برای من ایجاد کرد که از شهر تاریخی اصفهان دیدن کنم و با این شهر زیبا بیشتر آشنا شوم، اظهار کرد: مسئولان اروپائی که از این شهر دیدن کرده بودند، اصفهان را استثنائی برشمردند و تاکید کردند که حتما از این شهر دیدن کنم‌.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته و سفرهای اخیر اروپائیان به کشور ایران گفت: این مذاکرات و این سفرها علامت و سیگنالی است که به ایران فرستاده می‌شود که در صورت موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات، پیشرفت‌های بیشتری حاصل می‌شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روابط ایران و اروپا در ادوار مختلف تاریخی اشاره کرد و افزود: اتحادیه اروپا واقعا تمایل دارد که با ایران در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی ارتباط داشته باشد اما باید بدانیم که هر مذاکره‌ای نیاز به مصالحه دارد و ابتدا باید مصالحه‌ای بین طرفین صورت گیرد.

وی افزود: این مصالحه نیازمند انتخاب‌های مهم است و این انتخاب‌ها برای طرفین سخت است و ما امروز در مرحله این انتخاب‌های سخت قرار داریم.

اشتون با تمجید از اطلاعات دقیق هسته‌ای رسول زرگرپور، استاندار اصفهان بیان کرد: باید دنبال باشیم تا شما را به تیم هسته‌ای ایران در مذاکرات، اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه صنایع دستی اصفهان با مهر اصالت یونسکو بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: اصفهان با داشتن جاذبه‌های تاریخی، گردشگری، صنعتی و کشاورزی، فوق‌العاده قابل توجه بوده ولی این استان احتمالا با چالش‌هایی نیز روبرو است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگهداری و بازسازی بناهای تاریخی اصفهان را یکی از این چالش‌ها عنوان کرد و افزود: نگهداری این بناها با تاریخ کهن، کار بسیار مهمی است؛ من در بازدید از میدان نقش جهان، با دانش‌آموزان زیادی روبرو شدم و برایم جالب بود که آن‌ها مرا می‌شناختند.

وی خاطرنشان کرد: به احترام نوروز، مذاکرات این دوره یک روز قبل از عید نوروز به پایان می‌رسد تا مقامات مذاکره کننده ایران برای این عید باستانی در ایران باشند.

استاندار اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به تاریخ ۵ هزار ساله ‌ایران گفت: ایرانیان پایه گذار تمدنی بزرگ و با شکوه در دنیا بوده‌اند و نخستین اروپائی در ۷ قرن پیش از کشور اسپانیا به عنوان سفیر رسمی این کشور به ایران سفر کرده بود و در ۴۰۰ سال اخیر، اکثر سفرای کشورهای اروپایی ساکن اصفهان بوده‌اند.

وی با بیان اینکه اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است، افزود: وزیر خارجه کشور سوئد در سفر به این شهر، اصفهان را دروازه ورود به ایران نامید.

استاندار اصفهان بیان کرد: بعد از مذاکرات ژنو حضور اروپائیان به ایران افزایش یافته و در ۳ هفته ‌گذشته ۸ وزیر امور خارجه و یا معاونانشان به اصفهان سفر کرده‌اند.

وی گفت: مهمانان خارجی این استان در ورود به این شهر‌، ‌اصفهان را نصف‌جهان می‌دانند و‌لی در بازگشت اذعان دارند که اصفهان به واقع تمام جهان است.

زرگرپور با بیان اینکه اصفهان مرکز اتحاد ادیان توحیدی است، افزود: ۴۰۰ سال است که مسلمانان، مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان این شهر به صورت کاملا مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی کرده و این اتحاد در کمتر شهری در دنیا دیده می‌شود.

وی با بیان جایگاه صنعتی، کشاورزی، تجاری و گردشگری اصفهان در بین استان‌های کشور، گفت: بیش از ۱۶۰۰ اثر تاریخی اصفهان ثبت ملی شده و  ۴ اثر تاریخی این شهر نیز به ثبت جهانی رسیده و با وجود تاریخ کهن و تمدن ساز ایران، ایرانیان هیچ گاه کشور دیگری را مورد تجاوز خود قرار نداده‌اند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه مردم غیور و قدرتمند ایران در هنگام تجاوز دشمنان با غیرت مثال زدنی از خاک کشور دفاع می‌کردند، تصریح کرد: هم به دلیل سابقه تاریخی و هم به دلیل مسلمان بودن مردم ایران و همچنین وجود خصلت انسان دوستی مردم ایران و فتوای رهبر معظم انقلاب، ایران‌ به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و استفاده از آن به فکرشان نیز خطور نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: به همان دلایل ذکر شده، تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولت یازدهم به نمایندگی از ملت ایران در پی شفاف سازی و اثبات این مدعا بوده زیرا ایرانیان به انرژی هسته‌ای به عنوان یک غرور ملی می‌نگرند و مردم ایران توسعه فناوری هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانند.

 

45503

کد N173318