در مراسم معارفه استاندار خراسان رضوی مطرح شد:

توضیح وزیر کشور درباره روند انتخاب استاندار/ در مذاکره مبارزه می کنیم

دولت

وزیر کشور با انتقاد از تحلیل های نادرست از مذاکره هسته ای گفت: ما نباید فکر کنیم که مذاکره کنندگان ما هیچ اطلاعی ندارند و دشمن را نمی شناسند آیا روحانی پیچیدگی آمریکا را نمی داند ما دشمن را می شناسیم و مذاکره را مبارزه می دانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در مراسم تودیع و معارفه استاندار سابق و جدید خراسان رضوی گفت: مشهد آخرین استانی بود که این جابجایی صورت گرفت.

وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب استاندار جدید گفت: نظر من این بود که استاندار فعلی خراسان رضوی یعنی آقای فروزان مهر در پست خودشان باقی بمانند.

رحمانی فضلی یادآور شد: دو ، سه روز بعد از  رای در مجلس شورای اسلامی به استان خراسان آمدم و با آیت الله واعظ طبسی دیدار کردم و در همان ایام هم به ایشان گفتم که آیا انتصاب مجدد آقای فروزان مهر راضی هستید که ایشان هم رضایتمندی خود را ابراز کردند.

وزیر کشور با بیان اینکه نمایندگان هم با ماندن آقای فروزان مهر موافق بودند گفت: ما فکر کردیم که آقای فروزان مهر دیگر تثبیت شده است اما همین که پروسه انتخاب استانداران چند وقتی گذشت در خراسان هم تقاضا برای تغییر استاندار مطرح شد تا جایی که این تقاضا به یک موج تبدیل شد.

وی با بیان اینکه سه استان دیگر خواهان فروزان مهر بودند اضافه کرد: من به فروزان مهر گفتم اگر در استانداری خراسان رضوی تغییراتی حاصل شد  من جایگاهی برای شما در وزارت کشور تعیین می کنم و انصافا هم سه استان خواستار ایشان بودند اما چون ما فکر می کردیم که دیگر استانداری خراسان رضوی تمام شده است فروزان مهر را برای استانهای دیگر انتخاب نکردیم.

رحمانی فضلی با اشاره به فراز و نشیب های انتخاب استاندار در خراسان رضوی ادامه داد: رسانه ها در این مدت در مورد علت تغییر استاندار سئوالات زیادی کردند و هر یک تحلیل هایی از خود داشتند اما واقعیت را از زبان خودم بشنوید.

وی با اشاره به گزینه های مختلف برای استانداری خراسان رضوی گفت: تماس های مکرر و موکدی با من گرفته می شد و گزینه های مختلفی را مطرح می کردند اما ما در نهایت باید تنها به یک گزینه می رسیدیم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: آخرین گزینه ای که برای خراسان رضوی مطرح شد آقای نجار بود که بسیار گزینه مناسبی هم بود و در طول خدمتی که در صدا و سیما داشتم ایشان را می شناختم و نجار فردی کارشناس، متدین ، مومن، انقلابی و کاملا در مسیر سیاست روحانی بود.

وزیر کشور با بیان اینکه نسبت به نجار ظلم هایی روا شد، گفت:  درروزهای اخیر به ایشان کم لطفی هایی شد که تا مرز ظلم هم پیش رفت. من نمی خواهم در اینجا همه موضوعات را مطرح کنم اما شایعه ای که در مورد کرمان مطرح شد را همه می دانید و من در این جلسه از آقای نجار خواهش کردم که حضور یابد تا از ایشان دفاع کنم که ایشان واقعا نیروی صادق، فعال و خوش فکر بود و از امروز به عنوان معاون وزیر کشور در وزارت کشور مشغول بکار خواهد بود.

وی همچنین افزود: آقای فروزانمهر را هم به عنوان معاون اقتصادی در وزارت کشور منصوب می شود که حکم ایشان نیز آماده است.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به پروسه انتخاب رشیدیان استاندار منتخب خراسان رضوی خاطرنشان کرد: من پست های زیادی به آقای رشیدیان پیشنهاد کرده بودم از جمله اینکه جانشین خودم در ستاد مواد مخدر باشد و یا حتی چند استانداری را به ایشان پیشنهاد کردم اما به دلیل مشغله هایی که داشت قبول نمی کرد .

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع تغییر استاندار خراسان رضوی پیش آمد و با توجه به شناخت و سوابقی که از ایشان داشتم  ایشان پذیرفت که به استان خراسان رضوی بیاید.

وزیر کشوربا اشاره به ویژگی های رشیدیان گفت: رشیدیان نیرویی خوش فکر، اهل مشورت است که و با نگاه جامع و کامل برای استان خراسان رضوی انتخاب شده  و امیدواریم که نیروی موثری باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بااشاره به شرایط امروز منطقه افزود: امروز در منطقه تهدید، درگیری، ترور ، خون ریزی، ناآرامی و خشونت حکمفرماست  اما در ایران کاملا در آرامش هستیم.

رحمانی فضلی منشاء این خشونت ها را آمریکا دانست و گفت: آمریکا بدنبال تامین منافع خود در منطقه است و به این خشونت ها دامن می زند.

وزیر کشور، ایران را مظهر مقابله با آمریکا خواند و تصریح کرد: ایران وادی استقلال، عظمت و مقاومت است که با لطف خدا، هوشیاری مردم و با هدایت رهبری امروز در شرایط کاملا مناسبی بسر می برد و امید و امنیت امروز بیش از گذشته تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه شرایط ایران در روزهای اخیر نسبت به سالهای گذشته بهتر گفت: سال قبل این ایام ما چه فضایی داشتیم در اوج تحریم ها، فشارهای فراوان اقتصادی، کنترل صادرات که ائتلاف جهانی نیز برعلیه ایران وجود داشت اما مردم انتخابات سرنوشت دیگری برای کشور رقم زدند.

رحمانی فضلی ادامه داد: دشمن در ایام انتخابات تلاش می کرد با افزایش اختلافات و ایجاد یاس و ناامیدی و با زدن یک جرقه در انتخابات فضایی در کشور ایجاد کند که دامنه اختلافات فراتر از حوزه سیاسی یعنی در حوزه اجتماعی و اقتصادی برود اما مردم با بصیرت، هوشیاری و آگاهی وفاداری خود را به نظام و رهبری ثابت کردند.

وزیر کشور با اشاره به ویژگی های رئیس جمهور گفت: مردم در انتخابات کسی را برگزیدند که چهره ای انقلابی است، در کسوت روحانیت آزمایش خود را پس داده و پیرو امام و رهبری است.

وی اذعان داشت: در گذشته ساعت به ساعت نرخ ارز تغییر می کرد و به صورت روزانه یا هفتگی بخشنامه های اقتصادی عوض می شد سرمایه گذار نمی دانست کجا باید سرمایه گذاری کند اما امروز در چه شرایطی هستیم؟

رحمانی فضلی ادامه داد: امروز با امید و تدبیر و با اتکا به خدا مسیر را به گونه ای طی می کنیم که مظهر ارتباطات و تماس ها در منطقه شدیم و تعداد مسافرت ها به ایران بویژه گروههای اقتصادی زیاد شده است و آخرین پیروزی نیز تن دادن غربی ها به مذاکره با ایران و امضای تفاهم نامه بود.

وزیر کشور با انتقاد از تحلیل های نادرست از توافق ژنو اظهار داشت: من به واسطه شغلی که داشتم از نزدیک با جریان هسته ای آشنایی دارم و در این مدت شرایطی برای ما پیش آمد که باید از حالت محرمیت بیرون بیاییم و مردم نیز از آن آگاه شوند.

وی گفت: غربی ها پیش از این حق خود می دانستند که هر چیزی را به ما تحمیل کنند و روزهایی بود که تنها بر سر تولید 2 تا 3 سانتریفیوژ آن هم با نظارت باید ساعت ها بحث می کردیم اما امروز چرخ انرژی هسته ای با 19 هزار سانتریفیوژ می چرخد و پذیرفته اند که انرژی هسته ای حق ایران است و در مذاکرات پله پله دارند با ما کنار می آیند.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ما نباید در تحلیل ها خود را کوچک بدانیم گفت: برخی این گونه تحلیل می کنند که انگار کسانی که وارد مذاکره شده اند هیچ اطلاعی از دشمن و شرایط بین المللی و منطقه ای ندارند و آدمهای ساده ای هستند.

وزیر کشور با اشاره به سوابق رئیس جمهور در شورای عالی امنیت ملی افزود: رئیس جمهور خود 16 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده آیا پیچیدگی آمریکا را نمی شناسد ما حق را به مسلخ می بریم و قدرت خود را نادیده می گیریم چرا باید خودمان را کوچک کنیم؟ آیا رفتن به مذاکره عدول از حق است؟ آیا مذاکره کردن سادگی است؟ حتما نیست.

وی با بیان اینکه فرمایش رهبر ما اتمام حجت بر دنیا است گفت: ما همه گزینه ها و شیوه ها را پیش رو داریم.

رحمانی فضلی یادآور شد: ما روزهای تهدیدی داشتیم که به ما می گفتد فلان روز و فلان ساعت به شما حمله می کنیم. وقتی به رهبری گزارش می دادیم ایشان می گفتند هیچ غلطفی نمی توانند بکنند اما احتیاط لازم را داشته باشید.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه ما مذاکره را به نوعی مبارزه می دانیم گفت: همانطور که در 8 سال جنگ تحمیلی مقاومت کردیم در مذاکره نیز مبارزه خواهیم داشت.

وی گفت: این حق مردم است که از حقوقشان مطلع باشند و از آن دفاع کنند. این مردم به دولت و نمایندگانشان اعتماد دارند. بنابراین ما باید این شرایط را پیش ببریم و تحلیل درست کنیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه آمریکا در شرایطی نیست که بتواند تعیین کننده و تحمیل کننده باشد گفت: امروز قدرت در سطح جهانی توزیع شده و آمریکا از درون نیز دچار اشتباه است. آمریکا به کدام منطقه ای نفوذ کرده و موفق شد آیا آمریکا در سوریه، افغانستان، مصر و عراق موفق شده است؟

وی گسترش مناسبات بین المللی را یکی دیگر از اهداف دولت نام برد و گفت: این دولت بدنبال کسب حقوق مردم و نظام بین المللی است که آن را همراه با مذاکرات هسته ای پیش خواهد برد.

رحمانی فضلی همچنین رشد اقتصادی را از دیگر اهداف دولت نام برد و گفت: قصد سیاه نمایی ندارم اما به عنوان کسی که 5 سال بودجه را تفریغ کردم و آمار، ارقام و شاخص های کلان اندازه گیری را به مسئولان داده ام باید بگویم که ما واقعا شرایط نامطلوبی را گذرانده ایم.

وی گفت: بارها در جلسات دولت پیش می آمد که اقتصادیون تصمیم می گرفتند که  اما آقای روحانی جلوی این تصمیم را می گرفتند تا آسیبی به اقتصاد وارد نشود.

رحمانی فضلی با اشاره به سیاست اقتصاد مقاومتی افزود: مهمترین عامل اجرایی ساختن اقتصاد مقاومتی همت مردم ایران است که با اقتصاد مقاومتی می توانیم یک اقتصاد مستحکم، پویا، دقیق و قابل عرضه به نظام بین المللی طراحی کنیم.

وی همچنین اعتدال را یکی از شعارهای دولت نام برد و گفت: بعضی از رسانه ها برداشت سیاسی از  اعتدال  دارند و آن را مقابل عدالت قرار می دهند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: آقای روحانی کی گفته اعتدال مقابل عدالت است؛ اعتدال در مقابل خشونت و افراط است نه عدالت.

وی با تاکید براینکه عدالت جزو اعتقادات دینی ما است گفت: چرا تفسیر و برداشت نادرست می کنیم؟ حتما افراطی گری خلاف عقل و عرف است.

وزیر کشور گفت: باید با تولید ادبیات جدید و ارزشگذاری های نو کشور را به سمت معیار اصلی اعتدال یعنی قانون ببریم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه این شرایط دیگر تکرار نمی شود باید قدر آن را بدانیم افزود: رئیس جمهور هماهنگ با رهبری و پیرو امام و مبارز زجر کشیده است و تصمیم جدی برای رفع مشکلات دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما مخالف انتقاد نیستیم گفت: انتقاد باید دلسوزانه باشد ونه اینکه منجر به حذف یکدیگر شود.

وزیر کشور همچنین با اشاره ظهور گروههای دست نشانده سلفی ها و تکفیری ها افزود: اهل تسنن ما در ایران مومن، عاقل، معتقد و مخالف این فرقه های دست نشانده آمریکایی هستند اما باید مراقب تفرقه و اختلاف باشیم و نگذاریم دشمن با ایجاد تفرقه از شرایط کشور سو استفاده کند.

رحمانی فضلی در پایان با اشاره به خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خراسان رضوی و مشهد عزیز باید در حوزه اقتصادی و فرهنگی و همچنین حوزه انسجام و وحدت پیشرو و الگو در ایران باشد تا بتوانیم پرچم خراسان رضوی را به عنوان راه نشان همه مردم ایران و دنیا نشان دهیم.