عراقچی:جمهوری اسلامی ایران آغازگر و پرچمدار هندسه جدید جهانی است

عراقچی

تهران-ایرنا- معاون امور حقوقی و بین الملل وزیرامورخارجه، جمهوری اسلامی ایران را آغازگر و پرچمدارهندسه جدید جهانی با محوریت جهان اسلام دانست و گفت:بیداری اسلامی باید با روشنگری اسلامی همراه باشد.

به گزارش ایرنا، سیدعباس عراقچی با اشاره به برگزاری همایش « نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی» با بیان اینکه انقلاب اسلامی نقش تعیین کننده ای در هندسه جدید جهانی و تحول قدرت جهانی داشته است،اظهار داشت: در واقع می توان گفت هندسه جدید جهانی از انقلاب مردم ایران آغاز شد و ما از آن زمان شاهد شکل گیری نهضت ها و رویکردهای جدید در جهان اسلام هستیم.

وی افزود: امام راحل، انقلاب اسلامی را انفجار نور دانستند و باید بگویم که این تفسیر و عبارت یک تمثیل شاعرانه نبوده بلکه واقعیت است و انقلاب اسلامی یک انفجار در مناسبات موجود جهانی در اسلام و در منطقه ایجاد کرد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه امروز شاهدیم که در طول سه دهه چه تحولاتی در جهان اسلام رخ داده است، گفت: این تحولات در جهان اسلام به گونه ای بوده که امروز همه از هندسه جدید در خاورمیانه و در جهان اسلام صحبت می کنند.

عراقچی خاطرنشان کرد: موج بیداری اسلامی با وقفه ای که استکبار تلاش کرد تا مانع آن شود، ایجاد شد و مرزهای جغرافیایی را درنوردید و امروز نیز می بینیم که تحولات این بیداری همچنان ادامه دارد.

وی از دگرگونی درترکیب های قدرت های منطقه در جریان تحولات یاد کرد و افزود: آنچه در این تحولات منطقه مشاهده می شود دگرگونی در ترکیب قدرت ها بوده که مصر، تونس و عراق از جمله آنها به شمار می رود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: این تحولات و تغییرات در حالی مشاهده می شود که جمهوری اسلامی ایران از ثبات کامل اقتصادی، سیاسی، معنوی، فرهنگی و دینی و دفاعی برخوردار بوده و مهمتر از تمامی اینها پشتیبانی همیشگی مردم از جمهوری اسلامی ایران بوده که نمونه بارز آن را در حماسه سیاسی 24 خرداد شاهد بودیم.

عراقچی تاکید کرد: این پشتیبانی مردمی و این توان سیاسی درکنار برخورداری از ثباتی که بیان شد نشان دهنده جایگاه جمهوری اسلامی ایران در هندسه جدید جهانی است و در واقع، جمهوری اسلامی ایران آغازگر و پرچمدار این هندسه جدید جهانی با محوریت جهان اسلام است.

وی اظهار داشت: بیداری اسلامی را نباید به چشم یک حرکت مقطعی نگاه کرد بلکه باید به این مساله نگاه کلان تاریخی داشته باشیم. بیداری اسلامی مسیری است که در کشورهای اسلامی آغاز شده اما فراز و نشیب هایی دارد و به هر حال مشخص است که در مسیر چنین حرکت هایی، نیروهای مخرب کم نبوده است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: اگر ما نقطه آغاز انقلاب را 15 خرداد ماه بدانیم، تا 22 بهمن ماه چه فراز و نشیب هایی را طی کردیم و داشتیم اما با وجود این نیروهای مخرب در مسیر، بیداری اسلامی در مجموع، خود رو به رشد است.

وی با بیان اینکه برگزاری همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی گامی در مسیر روشنگری اسلامی است، گفت: حرکت بیداری اسلامی باید همراه با روشنگری اسلامی باشد و در این مسیر نیاز به جهاد و تلاش دارد که برگزاری همایش ها و اجلاس هایی با این محوریت گامی موثر در مسیر روشنگری اسلامی است.

عراقچی با تاکید بر اینکه باید از مسیر روشنگری اسلامی برای تسریع حرکت بیداری اسلامی تلاش کنیم، گفت:

در کنار کنفرانس ها و همایش ها باید از ظرفیت اینترنت و شبکه های اجتماعی نیز در این مسیر استفاده کنیم تا عرصه بر مخالفان و مخربان این حرکت تنگ شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: برگزاری همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی را در مسیر روشنگری اسلامی به فال نیک می گیرم.

به گزارش ایرنا،همایش « نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی» روزهای 20 و 21 اسفند ماه جاری در سالن همایش های صداوسیما برگزار می شود.

این همایش به دنبال آسیب شناسی وضعیت فعلی جهان اسلام و ارائه راهکارهایی برای آینده کشورهای اسلامی است.

سیام**9173**1572
کد N173093