وزیر خارجه لهستان: یانوکوویچ برژنف اوکراین است

وزیر امور خارجه لهستان که نقشی اساسی در انعقاد توافق میان رئیس‌جمهور مخلوع اوکراین و مخالفان وی داشت، یانوکوویچ را برژنف اوکراین می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان در گفت‌وگو با روزنامه دیلی تلگراف می‌گوید: می‌توان حدس زد چه کسی کنترل کسانی که فرودگاه و ساختمان‌های دولتی در شهر سیمفروپل منطقه کریمه را به عهده گرفتند، در دست دارد اما حمایت از جدایی طلبی در دیگر کشورها مثل یک شمشیر دو لبه است.

سیکورسکی با هشداری صریح به پوتین گفت: وقتی دیدم چطور همه چیز در اوکراین در حال ملتهب شدن است به کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتم این وضعیت تاب نمی‌آورد و ما باید وارد صحنه شویم و من حاضرم به کی‌یف بروم. پس از آنکه نام فرانتس والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان را نیز در فهرست نوشتم اشتون حمایت کامل خود را از ما اعلام کرد. او با لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز صحبت کرد و او را نیز با ما همراه کرد.

سیکورسکی عنوان می‌کند، یک دیپلمات اوکراینی به من هشدار داده بود گروه جدیدی از سربازان و تک تیراندازان در حال نزدیک شدن به میدان استقلال کی‌یف هستند و بنابراین من دو روز پس از مذاکرات به مخالفان دولت یانوکوویچ گفتم یا توافق را با وی امضا کنند و یا اینکه همه آنها کشته خواهند شد. دستور استقرار این سربازان صادر شده بود و با نزدیک شدن آنها من نگران وقوع یک کشتار بودم.

وزیر امور خارجه لهستان درباره یانوکوویچ می‌گوید: او فردی برآمده از مکتب قدیمی شوروی و الگوبرداری شده از برژنف است. من می‌دانم او چطور عمل می‌کند: با تندی حرف می‌زند، بازی اتهام‌زنی را شروع می‌کند و ما را وادار به توضیح دادن درباره فرآیند و لجستیک می‌کند. من و اشتاین‌مایر از قبل توافق کردیم که اشتاین‌مایر صحبت‌های وی را قطع کند و بگوید، ویکتور بیا صریح صحبت کنیم. تو باید کشتار را متوقف کنی و تاریخی برای کناره‌گیری تعیین کنی. وقتی این اتفاق افتاد رنگ از صورت یانوکوویچ پرید. نقطه عطف کمی پس از این جلسه شروع کند. وی می‌گوید: یانوکوویچ دائما در حال تماس تلفنی بود از جمله با جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، چند بار با آنگلا مرکل و چندین دفعه نیز با ولادیمیر پوتین. اما پس از یک تماس تلفنی طولانی مدت با پوتین تصمیم یانوکوویچ عوض شد و امضای توافق را قبول کرد در حالی که قبل از آن دائم می‌گفت که تا آخر کار مبارزه می‌کند و استعفا نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: در لحظه‌ای که ما توافق را مورد مذاکره قرار دادیم آنها کشتار را متوقف کردند. ما به مذاکره درباره صلح نیز پرداختیم.

سیکورسکی این توافق را یک پیروزی بزرگ برای اتحادیه اروپا می‌داند.

وی اظهار داشت: امیدوارم سرسخت‌ترین مخالفان اتحادیه اروپا نیز این را قبول داشته باشند. اقدام مشترک واقعا موثر است. اتحادیه اروپا عامل چند برابری نیرو برای هر یک از کشورهایش است. وقتی تعداد ما بیشتر باشد قدرت ما بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N172964