سفیر ایران در رم: ایران همواره سعی کرده‌ شریک قابل اعتمادی برای اروپا باشد

سفیر ایران در رم با اشاره به بی‌اعتمادی مردم ایران نسبت به غرب درباره مذاکرات ایران و ۱+۵، گفت: امیدوارم غرب مجددا اشتباه خود را تکرار نکند تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میزگرد چشم انداز سیاست خارجی ایران در دانشگاه لینک کمپوس رم با حضور بیش از یک‌صد تن از اساتید، دانشجویان و برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی مقیم رم برگزار شد.

این نشست با سخنرانی جهانبخش مظفری سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم، وینچنتزو اسکوتی رییس دانشگاه لینک کمپوس، مائوریتزیو ملانی معاون پیشین وزارت امور خارجه و سفیر پیشین ایتالیا در عراق، آلبرتو ملونی استاد تاریخ دانشگاه مدونا و آلبرتو نگری روزنامه نگار نشریه ایل سوله برگزار شد.

در این میزگرد جهانبخش مظفری، سفیر کشورمان در ایتالیا در سخنانی سیاست‌های کشورمان را در قبال مسائل مهم اخیر بین‌المللی به خصوص مذاکرات هسته‌ای و هم‌چنین مسائل سوریه، افغانستان و عراق را تشریح کرد و گفت: ما همیشه سعی کرده‌ایم به عنوان یک ستون ثبات در منطقه عمل کنیم و حتی در زمان‌هابی که در حال جنگ و دفاع از مرزو بوم خود بودیم از امنیت منطقه خود غافل نبودیم و بنابراین نقش مثبتی که ایران در افغانستان بازی کرده است بر کسی پوشیده نیست. ایران مبارزه با تروریسم را حتی قبل از این که ناتو به افغانستان بیاید شروع کرده بود و مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن از سیاست‌های کلیدی ایران به شمار می‌رود. ما در عراق نقش مثبت و کلیدی بازی کردیم و امنیت عراق و منطقه برای ما مهم است.

او افزود: ما همواره سعی کرده‌ایم به عنوان شریک قابل اعتماد برای اروپا باقی بمانیم.

سفیر کشورمان در ایتالیا درباره تحریم‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول 35 سال گذشته همواره تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده، ولی هرگز تسلیم آن نشده است و خوشحالم از این که مذاکرات با 1+5 به خوبی پیش می‌رود.

وی در مورد سوریه عنوان کرد: اوضاع پیش آمده برای سوریه بسیار غم‌انگیز است. برخی کشورها در مورد سوریه دچار توهم شدند و موجب شدند تا خون‌های زیادی ریخته شود.آن‌ها هنوز هم بر اشتباهات خود اصرار می‌ورزند. مذاکرات ژنو در مورد سوریه با گذاشتن پیش شرط به جایی نمی‌رسد و بنابراین ما معتقدیم که همه گروه‌ها بایستی در مذاکرات، بدون هیچ پیش شرطی حضور یابند و سرنوشت کشور خود را تعیین کنند.

سفیر ایران در رم هم‌چنین بر علاقه کشورمان برای اعتمادسازی با اروپا تاکید کرد و گفت: بحران هسته‌ای و تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده است نتیجه سوء تفاهم‌ها و بی اعتمادی‌هاست و ما سال‌های‌ پیش می‌توانستیم به آن پایان بدهیم و البته ایران زمانی هم برای اعتمادسازی، به صورت داوطلبانه غنی‌سازی را تعلیق کرد، ولی در پاسخ این امر برخی کشورها دچار توهم زیاده خواهی شدند و گفت‌وگوها را به شکست کشاندند و جو بی‌اعتمادی را مجدد ایجاد کردند که این بی‌اعتمادی سال‌ها به طول انجامیده است و امیدوارم غرب مجددا اشتباه خود را تکرار نکند تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

در این نشست سخنرانان در رابطه با موضوع جایگاه و نقش ایران در منطقه و جهان، موضوع هسته‌ای، استقبال از مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5، اعتمادسازی بین ایران و غرب، تاکید بر صلح پایدار در منطقه، حل بحران سوریه، توجه به خواسته‌های نسل جدید در ایران، پلورالیسم فرهنگی و دینی، پرهیز از افراط‌گرایی و رعایت منافع کشورها در عرصه بین‌المللی تاکید کردند.

در پایان نشست جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که هر کدام از سخنرانان به سوالات اساتید و دانشجویان حاضر در جلسه پاسخ دادند.

انتهای پیام

کد N172961