دیدار اشتون از ایران، گامی دیگر برای مناسبات جدید

ایران,سفر

تهران- ایرنا- سفر کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران که در واقع به نمایندگی از28کشورعضو این اتحادیه برای نخستین بار در پنج سال گذشته انجام گرفت،نشانگر تمایل کشورهای اروپایی جهت گسترش تعاملات سیاسی و اقتصادی با ایران است.

کاترین اشتون را می توان معروف ترین چهره و شخصیت اروپایی در چند سال گذشته بین ایرانیان دانست که نامش با پرونده هسته ای ایران گره خورده است.

وی که پنج سال پیش و پس از تحویل کرسی ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خاویر سولانا در سال 2009، پرونده مذاکرات هسته ای ایران را به دست گرفت؛ تا امروز که در گام نخست، ایران و گروه 1+5 به توافق اولیه رسیدند، این گفت و گوها را هدایت کرده است.

اشتون اما این بار در تهران به عنوان رییس سیاست خارجی 28 کشور عضو اتحادیه اروپا با مقام های کشورمان دیدار و گفت و گو کرد. دیدار کاترین اشتون به همراه هلگا اشمید معاون وی و استفان کلمنت دستیار ویژه اش از ایران، گام دیگری در جهت پیشبرد روند پیچیده و حساس برقراری یک رابطه جدید بین ایران و غرب است.

محمد جواد ظریف وزیرخارجه کشورمان و رییس تیم مذاکره کننده هسته ای در حاشیه سفر مهر ماه به نیویورک، از اشتون برای سفر به ایران دعوت کرده بود و حالا وی در پاسخ به این دعوت به تهران آمده است.

اهمیت سفر این دیپلمات زن اروپایی به ایران از این جهت است که وی بعد از آخرین سفر خاویر سولانا رییس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا درسال 2008، نخستین فردی است که در این سمت به ایران می آید.

علاوه براین، حضور وی در تهران پیش از مذاکرات دور بعدی بین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و1+5 در راستای توافق جامع که قرار است روزهای پایانی اسفند ماه در وین برگزار شود، به سفر وی اهمیت می دهد.

این سفر همچنین از اهمیت قابل توجهی در میان رسانه های خبری خارجی برخوردار است. شبکه تلویزیونی یورونیوز گسترش مناسبات اروپا و تهران را از جمله محورهای اصلی مذاکرات مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفرش به ایران اعلام کرد و نوشت ˈبا وجود گذشت چند ماه از زمان آغاز گفت و گوهای تهران و اتحادیه اروپا بر سر مسئله هسته ای ایران و دستیابی دو طرف به برخی توافقات در این زمینه، این نخستین بار است که اشتون به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران دیدن می کندˈ.

این شبکه تلویزیونی افزود که بر این اساس، محور مناسبات اروپا و ایران از جمله موضوعات اصلی گفت و گوهای وی خواهد بود.

همچنین شبکه خبری تلویزیون دولتی ترکیه ˈ تی.آر.تیˈ اعلام کرد: ˈ کاترین اشتون ˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر به تهران را ˈمهم ˈ ارزیابی کرد.

این شبکه تلویزیونی ترکیه ای خبر داد: نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور امنیت و سیاست خارجی برای اولین بار در شش سال گذشته به عنوان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران به تهران سفر کرد.

خبرگزاری آلمانی د.پ.ا هم در گزارشی از سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و ملاقات های وی با مقام های ایرانی نوشت: 8 سال بعد از سردی روابط بین ایران و اتحادیه اروپا به نظر می رسد که یخ های روابط در حال آب شدن است.

این رسانه آلمانی افزود: با سفر کاترین اشتون به ایران و ملاقات های متعددی که این مقام اروپایی با دولتمردان ایرانی انجام داده است، باید انتظار ایجاد تحرک جدیدی در روابط این کشور و اتحادیه اروپایی را داشته باشیم.

این خبرگزاری در ادامه می نویسد: البته سفر اشتون به تهران را نباید فقط در چارچوب مذاکرات هسته ای و برنامه اتمی ایران دید بلکه همان طوری که رییس جمهوری ایران حسن روحانی نیز تاکید کرده است، این سفر عزم اتحادیه اروپا برای بر داشتن یک گام جدید سیاسی به سوی ایران را نشان می دهد که به نظر می رسد این اقدام از سوی روحانی نیز در آینده پاسخ داده شود.

همچنین دیگر رسانه های خارجی سفر دو روزه ˈکاترین اشتون ˈمسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران را به عنوان ˈتلاشی دشوار برای دستیابی به توافق قطعیˈ ارزیابی کردند.

پایگاه خبری ˈمدیا 365ˈ در گزارشی در این مورد نوشت: دیدار اشتون با ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری ایران نشانگر بعد مهم روند مذاکرات و تلاش طرفین برای دستیابی به یک توافق بود.

بر پایه این گزارش، اتحادیه اروپا یکی از بازیگران مهم در مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران است و کاترین اشتون در مذاکرات دشواری که با هدف دستیابی به توافق قطعی بر سر برنامه هسته ای ایران میان ˈگروه پنج به علاوه یکˈ و تهران دنبال می شود، ˈنقش محوریˈ ایفا می کند.

پایگاه خبری ˈدنیا بولتنیˈ نیز نوشت: سفر اشتون به ایران در آستانه دور تازه مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 که قرار است در آینده نزدیک برگزار شود، نخستین سفر یک مسوول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران از سال 2008 به بعد به شمار می رود و به این دلیل نشانگر مهیا بودن شرایط برای دستیابی طرفین به یک توافق همه جانبه است .

پایگاه خبری ˈسون دقیقهˈ نیز در این باره نوشت: محور مذاکرات اشتون در ایران توسعه مناسبات تهران با اتحادیه اروپا بود و وی به این دلیل پس از گذشت چند ماه از آغاز گفت و گوهای تهران و اتحادیه اروپا بر سر مساله هسته ای ایران، برای نخستین بار به عنوان مسوول سیاست خارجی اروپا از ایران دیدن کرد.

در همین حال گزارش ها حاکی است کاترین اشتون نیز با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان و تشکر از دعوت وزیر امور خارجه برای این منظور، فرصت بوجود آمده برای تبادل نظر بین اتحادیه اروپایی و جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل مورد علاقه فیمابین را مغتنم ارزیابی کرد.

وی سفر خود به تهران را سفری دو جانبه در چارچوب روابط ایران و اتحادیه اروپایی قلمداد و هدف از آن را شناسایی و بررسی راههای بهبود و تقویت مناسبات فیمابین دانست.

به نظر می رسد دیدار اشتون از ایران، نشانه آمادگی و تمایل اروپا جهت گسترش ارتباطات سیاسی اقتصادی با ایران باشد و در این راستا، دور از ذهن نیست سران کشورهای اروپایی در مذاکرات آتی هسته ای، تمایل به همراهی بیشتر با تیم مذاکره کننده داشته باشند که قطعا مورد توجه مسوولان وزارت خارجه قرار خواهد گرفت.

اروپام**1485** 1064
کد N172856