نخست وزیر کریمه: تاتارها در دولت مشارکت می کنند

تاتارها کریمه مشارکت,رادیو دولتی مایاک روسیه

مسکو- ایرنا- سرگئی آکسیونف نخست وزیر دولت محلی کریمه اعلام کرد: تاتارهای ساکن جمهوری کریمه در دولت این منطقه مشارکت می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولتی مایاک روسیه، آکسیونف روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی در سیمفروپل گفت: از تاتارهای جمهوری کریمه دعوت می کنیم در ساختارهای دولتی مشارکت کنند.

وی افزود: به تاتارهای ساکن این منطقه مقام های مدیریتی پیشنهاد خواهد شد.

250 هزار نفر از جمعیت 2 میلیون و 150 هزار نفری کریمه را تاتارها تشکیل می دهند.

نخست وزیر دولت کریمه گفت که در این جمهوری دو زبان روسی و تاتاری زبان های رسمی خواهد شد.

آکسیونف در مورد نیروهای اوکراینی که در منطقه کریمه خدمت می کنند، اظهار داشت: آنها می توانند به خدمت خود در جمهوری کریمه ادامه دهند و برای افرادی هم که علاقمند به بازگشت به شهر خود هستند این امکان فراهم خواهد شد.

وی همچنین گفت: دولت کریمه تضمین می کند ملی سازی مراکز خصوصی شده انجام نخواهد گرفت.

نخست وزیر کریمه در عین حال از مصادره اموال و دارایی های شرکت های انرژی اوکراین در این منطقه خبر داد و افزود: منابع انرژی و مواد معدنی به مردم کریمه تعلق دارد و دولت کریمه در باره استفاده از آنها تصمیم گیری می کند.

منطقه خودمختار کریمه با حدود 25 هزار کیلومترمربع وسعت و دو میلیون و 150هزار نفر جمعیت که یک میلیون و 450 هزار نفر از آنان را روس زبانان تشکیل می دهند، پس از بحران سیاسی دو ماه اخیر اوکراین که به روی کار آمدن نیروهای سیاسی غربگرا در کی یف منجر شد، از به رسمیت شناختن دولت جدید خوددداری کرده است.

روس زبانان کریمه از آن زمان تاکنون با تکیه بر حضور ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر بندری سواستاپول این منطقه و نیز اکثریت جمعیتی خود بر تمامی ساختارهای قدرت مسلط شده اند و قصد دارند شانزدهم ماه جاری میلادی برای جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه همه پرسی برگزار کنند.

بروز این وضعیت تنش شدید در مناسبات مسکو و کی یف از یک سو و مسکو با غرب را از سوی دیگر موجب شده است و مقام های غربی تهدید کرده اند که در صورت پیوستن کریمه به خاک روسیه، تحریم های یکجانبه علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

اروپام/2242**518** 1337
کد N172480