درخواست جان کری از ایران برای یافتن رابرت لوینسون

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: با احترام از دولت ایران می‌خواهیم تا برای تحقیق درباره ناپدید شدن رابرت لوینسون با ما همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز یک‌شنبه بار دیگر خواستار همکاری ایران برای پیدا کردن رابرت لوینسون یکی از نیروهای بازنشسته FBI شد.

به نوشته روزنامه گاردین، جان کری در این بارهمدعی شد: رابرت لوینسون سه سال پیش در جزیره کیش ایران در جریان یک سفر کاری ناپدید شد و اکنون آمریکا هنوز مسوول بازگرداندن وی به خانواده‌اش است.

رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند که لوینسون به دستور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به ایران آمده است تا اطلاعات جمع‌آوری کند و تهران این ادعا را که وی در ایران زندانی شده است را رد می‌کند.

FBI اعلام کرده است هر کس که بتواند در مورد وضعیت وی اطلاعاتی به دست آورد یک میلیون دلار به وی جایزه خواهد داد.

جان کری در ادامه سخنانش با اشاره به هفتمین سال ناپدید شدن لوینسون گفت که وی هم اکنون 66 ساله خواهد شد و یکی از شهروندان تاریخ آمریکاست که تاکنون به این مدت طولانی ناپدید شده است.

کری هم‌چنین در بیانیه‌اش آورده است: ما از حمایت و کمک هم‌پیمانان بین‌المللی خود برای پایان دادن به جدایی ناراحت کننده وی از خانواده‌اش استقبال می‌کنیم. ما با احترام از دولت ایران می‌خواهیم تا برای تحقیق در مورد ناپدید شدن وی با ما همکاری کند تا بتوانیم وی را در امنیت کامل به خانواده‌اش بازگردانیم.

خانواده لوینسون روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف در مورد ادامه ناپدید شدن رابرت لوینسون اعلام کرد: پس از گذشت هفت سال ما نمی‌توانیم هیچ کلمه‌ای برای توصیف زندگی‌مان بدون حضور رابرت پیدا کنیم و خواستار بازگشت وی هستیم.

لوینسون آخرین بار در یک عکس که توسط یک بازرس خصوصی در سال 2011 گرفته شده بود زنده مشاهده شده است. این عکس در سال 2013 در رسانه‌ها منتشر شد. خانواده لوینسون در سال 2011 یک فیلم ویدیویی منتشر کردند که نشان می‌داد لوینسون از دولت آمریکا خواسته است تا به درخواست گروهی که وی را زندانی کرده‌اند پاسخ دهد.

او در این فیلم ویدیویی می‌گوید: لطفا به من کمک کنید تا به خانه بازگردم. 13 سال خدمت به آمریکا ارزش کمک کردن به من را دارد.

هم‌چنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در دسامبر گذشته در گزارشی مدعی شد که لوینسون در مارس سال 2007 در حالی که 58 سال سن داشت در جزیره کیش ایران ناپدید شد. وی در آن زمان برای سازمان سیا کار می‌کرده است اما بیانیه‌های رسمی در این خصوص اعلام کردند که وی برای یک سفر تجاری به این جزیره رفته بود.

بر اساس این گزارش جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در نوامبر 2013 ادعا کرد که رابرت لوینسون در جریان یک سفر تجاری در کیش ناپدید شده است.

هم‌چنین رییس‌جمهور ایران در یک گفت‌وگوی خبری با شبکه سی‌ان‌ان در این باره گفت: ما نمی‌دانیم که وی کجاست و چه کسی است. او یک شهروند آمریکایی است که ناپدید شده و ما خبری از وی نداریم.

گزارشات رسانه‌ها نشان می‌دهد که سازمان سیا مسوولیت کار لوینسون در ایران را پذیرفته و دولت آمریکا به خانواده وی دو و نیم میلیون دلار پرداخت کرده است. لوینسون دارای همسر و هفت فرزند است.

هم‌چنین در بیانیه جان کری آمده است: هیچ چیز نمی‌تواند سال‌های از دست رفته، چیزی بیش از 2500 روز را به کسانی که لوینسون را دوست دارند بازگرداند. این هفتمین سالی است که خانواده او بدون حضور وی به زندگی‌شان ادامه می‌دهند و ما متعهدیم تا برای بازگرداندن وی به سختی تلاش کنیم.

انتهای پیام

کد N172386