آسیب‌شناسی نحوه اجرای هدفمندی در کمیسیون انرژی؛

امیری خامکانی: علیرغم اجرای هدفمندی، جلوگیری از قاچاق سوخت محقق نشد

سیاسی

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آسیب‌شناسی نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در جلسه صبح امروز (دوشنبه) این کمیسیون، گفت که به نظر می‌رسد اهدافی که قرار بود در پی اجرای قانون اساسی به آن دست یابیم محقق نشده است.

حسین امیر خامکانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در جلسه صبح امروز کمیسیون انرژی آسیب‌شناسی نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در دستور کار بود و در این راستا میزان مصرف فرآورده‌های سوختی مختلف در کشور، هزینه‌های تمام شده، میزان صادرات و واردات مورد بررسی قرار گرفت تا بررسی شود آیا به اهداف مدنظر قانون رسیده‌ایم یا خیر؟

وی با اشاره به حضور مسئولان شرکت پالایش و پخش، شرکت گاز و ستاد مبارزه با قاچاق در این جلسه، یادآور شد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده میزان مصرف گاز خانگی علیرغم اینکه سالیانه یک میلیون مشترک به شبکه اضافه شده ثابت مانده و معنایش این است که مصرف گاز خانگی کاهشی بوده اما در برخی فرآورده‌های سوختی میزان مصرف سیر افزایشی داشته است.

نماینده مردم زرند در مجلس با اشاره به میزان بالای قاچاق سوخت در کشور، یادآور شد: متاسفانه ما به اهدافی که برای جلوگیری از قاچاق سوخت دنبال می‌کردیم دست نیافته‌ایم.

وی با اشاره به روند صعودی مصرف نفت و گاز در کشور، اظهار کرد: ما همچنین در مورد بنزین به هدف کاهش مصرف نرسیده‌ایم البته درست است که مصرف بنزین مهار شده و اگر قانون هدفمندی اجرا نشده بود میزان مصرف بنزین بالاتر می‌رفت اما اخیرا شاهد سیر صعودی مصرف بنزین هستیم.

امیری خامکانی تاکید کرد: اتفاقی که افتاده این است که قانون آنطوری که باید اجرا نشده و ارزش پول ملی کاهش یافته است در نتیجه همین باعث افزایش میزان قاچاق سوخت و افزایش مصرف در داخل شده است لذا بازنگری در اجرای قانون و اصلاح قانون موجود باید مورد توجه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان با بیان اینکه جلسات بررسی آسیب‌شناسانه نحوه اجرای هدفمندی در این کمیسیون ادامه دارد، گفت: شاید بهتر بود دولت لایحه‌ای ارائه می‌کرد و بازنگری در قانون هدفمندی اتفاق می‌افتاد چرا که به نظر می‌رسد به صورت کلی به اهدافی که در اجرای قانون هدفمندی دنبال می‌شد دست نیافته‌ایم.

انتهای پیام

کد N172385