برگزاری نشست سه‌جانبه وزیران خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان 23 اسفند

نشست سه‌جانبه وزیران خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان 23 اسفند ماه در شهر وان ترکیه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار است محمد جواد ظریف و المار محمد یاراوف 23 اسفند ماه نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان را نیز در شهر وان ترکیه برگزار کنند.

اولین و دومین نشست‌های سه‌ کشور در ارومیه و نخجوان برگزار شد و قرار است نشست سوم در شهر وان ترکیه برگزار شود.

در این نشست سه کشور درباره گسترش زمینه‌های همکاری‌ها و بهبود روابط منطقه‌ای و همچنین تصمیمات اتخاذ شده در نشست های ارومیه و نخجوان گفت وگو خواهد کرد.

در پایان نشست اول وزیران خارجه سه کشور در ارومیه، با انتشار بیانیه ای ضمن در نظر گرفتن اشتراکات دینی، تاریخی و ارزشهای مشترک، بر روابط ممتاز و تاریخی سه کشور تاکید کردند.

در این بیانیه طرفین توافق کردند که در راستای تقویت رشد و توسعه اقتصادی و ارتقای سطح رفاه سه کشور، طرح‌های همکاری مشترک را در بخش های مختلف تجارت، صنعت، سرمایه‌گذاری، حمل و نقل، ارتباطات، انرژی، دانش و فناوری و گردشگری اجرا کنند.

در این نشست همچنین طرفین در زمینه تشکیل کمیته سه جانبه اقتصادی با حضور نمایندگان ویژه سه کشور به منظور بررسی امکان انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی سه جانبه، تسهیل امور گمرکی، نوسازی دربهای مرزی ، تأسیس شرکت های مشترک سه جانبه به منظور فعالیت در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری و نیز تشکیل کمیته سه جانبه ای با حضور مقامات کنسولی سه کشور جهت بررسی راه های تسهیل و گسترش مراودات مردمی به توافق رسیدند.

اقدامات مشترک طرفین در زمینه مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته ، قاچاق مواد مخدر، سلاح و مهاجرین و انسان و رایزنی‌های سه کشور در خصوص مسایل مهم منطقه ای و جهانی در سطح وزیران خارجه در قالب سازمانهای منطقه‌ای و بین المللی از دیگر مسایل مورد توافق طرفین در نشست ارومیه بود.

در بیانیه پایانی نخجوان آمده است وزرای خارجه سه کشور ضمن حمایت از ادامه مذاکره در مورد مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، بر لزوم حل مناقشه قره باغ در چارچوب حق حاکمیت، تمامیت ارضی و موازین حقوق بین المللی، تاکید دارند و وزرای خارجه سه کشور در مورد برگزاری جلسات کمیته های فرعی اقتصادی سه جانبه در زمینه تجارت، صنعت و سرمایه در ترکیه، در زمینه حمل و نقل در جمهوری آذربایجان، در زمینه انرژی، جهانگردی و فرهنگی در ایران به توافق رسیدند.

در این بیانیه همچنین سه طرف به وجود امکانات برای اتصال راه آهن باکو تفلیس فارس به راه آهن «نخجوان جلفا تبریز» اشاره کردند.

انتهای پیام

کد N172195