گروه‌های شبه نظامی انشعابی فرآیند صلح پاکستان را تهدید می‌کنند

با وجود آنکه پاکستان به تحسین مذاکرات صلح با شاخه اصلی طالبان این کشور یعنی "تحریک طالبان پاکستان" پرداخته اما حملات تروریستی که یک گروه انشعابی اسرارآمیز اخیرا مدعی آن شده، این فرآیند را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ اوایل هفته گذشته گروه تحریک طالبان پاکستان یک آتش‌بس یک ماهه اعلام کرد اما بلافاصله پس از این اعلام یک حمله تروریستی بزرگ در اسلام‌آباد و یک بمب‌گذاری کنار جاده‌ای علیه نیروهای امنیتی پاکستان رخ داد که مسئولیت هر دوی آنها را گروه‌های مخالف دولت پاکستان تقبل کرده‌اند.

کمتر از 48 ساعت پس از اعلام آتش‌بس از سوی تحریک طالبان پاکستان روز دوشنبه یک حمله از طریق بمب‌گذاری انتحاری و افراد مسلح به یک مجتمع دادگاهی اسلام‌آباد رخ داد که باعث کشته شدن 12 تن شد. این حمله نخستین حمله‌ای بود که از سال 2011 تاکنون در پایتخت پاکستان انجام شده است.

فرماندهی مرکزی تحریک طالبان پاکستان از پذیرفتن این حمله خودداری کرد اما گروهی که خود را "احرارالهند" خواند مسئولیت آن را تقبل کرد.

همچنین بمب‌گذاری جاده‌ای روز چهارشنبه در شمال غرب پاکستان که باعث کشته شدن شش نیروی امنیتی این کشور شد نیز از سوی یک گروه انشعابی دیگر به نام "انصارالمجاهدین" تقبل شد.

روز چهارشنبه گذشته مذاکرات با هدف پایان دادن به درگیری طالبان پاکستان با مقامات این کشور از سر گرفته شد.

در روز پنجشنبه نیز دولت پاکستان اعلام کرد که یک کمیته جدید برای تسریع این فرآیند تشکیل داده است. با این حال وقوع حملات تروریستی هفته گذشته نگرانی‌ها در خصوص اینکه گروه طالبان به طرز خطرناکی در حال انشعاب است افزایش داد. هر چند که چند تن از تحلیلگران پاکستانی گفتند که مظنون هستند به اینکه این گروه‌های جدید همان تحریک طالبان پاکستان باشند که زیر یک پوشش جدید فعالیت می‌کند.

بنا به گفته منابع دولتی و وابسته به شبه نظامیان پاکستانی گروه احرارالهند اوایل ماه گذشته میلادی توسط شبه نظامیان تحریک طالبان پاکستان که مخالف مذاکرات صلح بودند، تشکیل شد.

در تاریخ 9 فوریه یک بیانیه کتبی از جانب این گروه به رسانه‌های پاکستانی ارسال شد که گفته بود در مذاکرات صلح شرکت نکرده و به حملات خود در شهرهای پاکستان ادامه خواهد داد.

اسد منصور، سخنگوی این گروه در این بیانیه گفته بود: حتی اگر دولت و تحریک طالبان پاکستان به توافق صلح برسند ما مصمم هستیم مبارزه مسلحانه و حملات انتحاری خود در پاکستان را ادامه دهیم.

وی عنوان کرد: از آنجا که ما به شهرهای پاکستان متعلق هستیم مستقیما حملاتی را در داخل شهرها انجام خواهیم داد.

در این بیانیه این گروه تحریک طالبان پاکستان را برادران خود توصیف کرد اما گفت که راه خود را طی می‌کند و تابع دستورات طالبان نیست.

منصور عنوان کرد که رهبر گروه احرارالهند "مولانا عمر قاسمی" است هر چند که چند منبع خبری وابسته به گروه‌های شبه نظامی گفتند که هرگز اسم وی را نشنیده‌اند. جزئیات چندانی در باره این گروه منتشر نشده است هر چند که یک منبع وابسته به شبه نظامیان گفت که اکثر اعضای آن مستقر در شرق افغانستان هستند.

یک منبع در منطقه وزیرستان شمالی پاکستان نیز گفت که احرارالهند عمدتا متشکل از پنجابی‌های طالبان است.

چند شاهد عینی حمله تروریستی دوشنبه گذشته در اسلام‌آباد گزارش کردند که عاملان این حمله به زبان پنجابی صحبت می‌کرده‌اند.

یک فرمانده شبه نظامیان در شمال پاکستان گفت که احرارالهند با چهار شاخه از پنج شاخه شبه نظامیان ارتباط دارد.

این فرمانده تاکید کرد که این گروه همچنین با بازمانده‌های یک گروه سابق به رهبری بدر منصور که رئیس شاخه القاعده در پاکستان بوده و در فوریه 2012 در حمله یک پهپاد ‌آمریکایی کشته شد در ارتباط است.

انتهای پیام

کد N172151