کوفی عنان:قطر و عربستان به مخالفان سوری کمک تسلیحاتی می‌کنند/ایران بازیگر مهم در منطقه است

سوريه

فرستاده مستعفی سازمان ملل به سوریه ضمن تاکید بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران این کشور گفت: قطر، عربستان و ترکیه همواره از مخالفان سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی به عمل آورده‌اند.

فرستاده مستعفی سازمان ملل به سوریه ضمن تاکید بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران این کشور گفت: قطر، عربستان و ترکیه همواره از مخالفان سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی به عمل آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل و فرستاده مستعفی این سازمان به سوریه در گفتگو با روزنامه "دی پرسه" اتریش تاکید کرد: قطر، عربستان و ترکیه همواره از مخالفان سوریه حمایت مالی و نظامی به عمل آورده‌اند.

وی در ادامه گفت: برخی کشورهای منطقه‌ و غرب به خاطر اختلافات خود با نظام سوریه یا ایران، روسیه و چین با مسائل شش گانه‌ای که در طرح من برای حل بحران سوریه آمده بود، مخالفت کردند.

عنان ضمن تاکید بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه مخالفت خود را با هرگونه مداخله نظامی به بهانه حل بحران این کشور اعلام کرد.

وی ادامه داد: در آغاز ماموریتم دولت سوریه با آتش‌بس برای مدتی معین توافق کرد اما طرف‌های دیگر با این اقدام مخالفت کردند.

عنان خاطرنشان کرد: شورای امنیت از اختلافات زیادی در تفاهم بر سر برخی مسائل رنج می‌برد. مخالفت واشنگتن و غرب با برخی مسائل بیانیه ژنو 1 از یک سو و مخالفت مسکو و پکن با تفسیرها و توضیحات موجود در این بیانیه از سوی دیگر باعث شد بحران سوریه ادامه یابد.

وی تاکید کرد: ایران به عنوان یک بازیگر مهم در منطقه که امکانات زیادی دارد می‌تواند نقش زیادی در پایان دادن به این بحران داشته باشد، برای همین باید بخشی از راه حل این بحران باشد. این چیزی است که عربستان به عنوان دشمن ایران با آن مخالف است.

وی ضمن تاکید بر لزوم مشارکت برخی کشورهای منطقه‌ای در پایان دادن به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه، تاکید کرد: با توجه به موقعیت ژئوپولتیک سوریه، اوضاع در این کشور با اوضاع لیبی و سایر کشورها متفاوت است. همین موقعیت باعث شد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به فکر اتخاذ اقدام نظامی علیه سوریه بیفتد.

عنان خاطرنشان کرد: من پیشتر به همگان اعلام کردم که هیچ راه حل نظامی برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه وجود ندارد اما در شورای امنیت در خصوص پیشنهاداتم توافق حاصل نشد برای همین مجبور شدم از ماموریتم به عنوان فرستاده سازمان ملل به سوریه استعفا دهم.

وی در خصوص حضور نیروهای سازمان ملل در بلندی‌های اشغالی جولان با ابراز تاسف نسبت به خروج نیروهای اتریش از این منطقه، گفت: برخی کشورهای غربی بیشتر نیروهای خود را از این منطقه خارج کرده‌اند و این نشان‌دهنده عدم تمایل این کشورها برای حل بحران سوریه است.

انتهای پیام

کد N171737