«زبان بدن» رهبران جهان در رصد پنتاگون

پوتین

تهران - ایرنا - وزارت دفاع آمریکا سالانه صدها هزار دلار برای تجزیه و تحلیل «زبان بدن» رهبران جهان هزینه می کند که هدف آن فهم بهتر چگونگی و چرایی تصمیم گیری های آنهاست.

تلاش و سرمایه گذاری دولت آمریکا برای یافتن اطلاعات در مورد سران سیاسی دنیا موضوع چندان تازه ای نیست. رسوایی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و افشاگری های ادوارد اسنودن به خوبی پرده از شنود تلفنی رهبران جهان توسط سازمان های امنیتی آمریکا برداشت.

اما این تنها روش جمع آوری اطلاعات از سوی آمریکایی ها نیست. تیمی در وزارت دفاع این کشور، پنتاگون، سال هاست که بررسی حرکات بدن رهبران سیاسی را زیر ذره بین دارد تا از طریق بررسی روان شناختانه به نیات آنان و آنچه در ذهن دارند، پی ببرد.

به گفته جان کربی سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا از سال 2009 بودجه سالانه به مبلغ 300 هزار دلار را برای تجزیه و تحلیل رفتار سیاستمداران ارشد دنیا اختصاص داده است.

او این بودجه را هزینه یک برنامه تحقیقاتی با نام ˈBody Leadsˈ می داند که با مطالعه زبان و حرکات بدن بازیگران عرصه سیاست جهانی، به دنبال درک بهتری از نحوه تصمیم گیری های آنان است.

وی البته تأکید می کند که تحلیل ها و پروفایل به دست آمده از سیاستمداران به هیچ عنوان برای آماده سازی تصمیم های سیاسی یا نظامی دقیق و ملموس به کار بسته نمی شود.

سخنگوی پنتاگون اضافه کرده است که چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا، به تازگی و از طریق خواندن یک مقاله در روزنامه از وجود چنین برنامه تحقیقاتی آگاه شده است.

سخنگوی پنتاگون اظهار کرده که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری و دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه از جمله سیاستمدارانی هستند که زبان و حرکات بدن شان در این برنامه تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفته است.

**15 رهبر سیاسی که زیر نظرند

خبرگزاری فرانسه به نقل از محافل امنیتی می نویسد، در مجموع 15 سیاستمدار عالی رتبه جهان دارای چنین پروفایل روان شناختانه ای هستند.

صدام دیکتاتور معدوم عراق و بن لادن از جمله افرادی بوده اند که چنین پروفایلی برای آنان تهیه شده بود.

به گفته کربی پرونده تحلیل و تجزیه رفتار ولادیمیر پوتین برای آخرین بار سال 2012 به روز شد.

این مقام پنتاگون تأکید کرده است که بر خلاف ادعاهای دیگر، هیچ تحقیقات در حال انجامی در رابطه با بحران کنونی در اوکراین وجود ندارد.

کربی اضافه کرده که پنتاگون نیز بررسی و تحلیل زبان بدن پوتین را به محققان سفارش نداده است. به گفته وی هر محققی شخصا تعیین می کند که الگوهای رفتاری و زبان بدن کدام سوژه را زیر نظر بگیرد و ظاهرا پژوهشگر ارشد این برنامه تحقیقاتی برندا کانرز از کالج جنگ دریایی رود آیلند است.

هر چند گزارش های کانزر به صورت عمومی منتشر نمی شود، اما به گفته مقامات دولت، او چند مقاله در مورد ولادیمیر پوتین نگاشته که انتشار آنها پیش تر با موافقت پنتاگون صورت گرفته است.

کانزر سال 2004 با مطالعه حرکات بدن پوتین نوشته بود که زبان بدن وی بیانگر این است که «ریسک گریز و به شدت در مقابل انتقاد حساس است».

او در این مقاله که در Providence Journal به چاپ رسید، پوتین را مردی خوانده بود که «از حرکت رو به جلو ترس دارد و ضعفی که نشان می دهد مانعی هم بر سر راه رهبری و هم بر سر آینده روسیه خواهد بود.»

منبع: دویچه ووله

اول**1516
کد N171707