نخست‌وزیر اوکراین:از چند سانتیمتر خاک خود نیز نمی‌گذریم/تظاهرات حامیان دولت در کی‌یف

نخست‌وزیر اوکراین بار دیگر بر خدشه‌ناپذیر بودن تمامیت ارضی کشورش و شبه‌جزیره کریمه تاکید کرد. وی در تجمعی در کی‌یف گفت: اوکراین حاضر نیست حتی چند سانتیمتر از خاک خود را تسلیم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، "آرسنی یاتسنیوک"، نخست‌وزیر اوکراین در تجمعی در پایتخت اوکراین که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد "تاراس شوچنکو"، قهرمان ملی اوکراین برگزار شده بود، ادعاهای روسیه را درباره شبه‌جزیره کریمه رد کرد.

یاتسنیوک گفت: اینجا میهن ماست و ما حاضر نیستیم حتی چندسانتیمتر از خاک خود را تسلیم کنیم. روسیه و رئیس

به گزارش شبکه دویچه وله،هزاران مامور مسلح و افرادی با لباس نظامی در کریمه حضوری فعال دارند، اما هنوز مشخص نیست این افراد به چه کشوری تعلق دارند و از چه مقامی دستور می‌گیرند.

از سوی دیگر "میخائل خودورکوفسکی"، مخالف ‌ولادیمیر پوتین با حضور در مرکز شهر کی‌یف از دولت طرفدار غرب در اوکراین حمایت کرد. خودورکوفسکی اعلام کرد که وی به همراه "یوری لوتسنکو" وزیر کشور پیشین اوکراین در میدان اصلی شهر کی‌یف با مردم این شهر گفت‌و‌گو کرده است. به‌رغم تغییر حکومت در اوکراین هنوز بسیاری از تظاهرکنندگان در چادرهایی که در میدان اصلی این شهر برپاست، زندگی می‌کنند.

خودورکوفسکی مخالف سرسخت ‌ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پس از ۱۰سال زندان در بیستم دسامبر سال میلادی گذشته از سوی رئیس جمهوری روسیه عفو و از زندان آزاد شد. او پس از دو محاکمه به جرم پول‌شویی به ۱۴ سال زندان محکوم شده بود.

همچنین تظاهرکنندگان در شهر کی‌یف روز گذشته با حمل پرچم‌های این کشور حمایت خود را از دولت اوکراین نشان دادند

دولت اوکراین اعلام کرد که بسیاری از مجروحان درگیری‌های خونین اوکراین برای مداوا به آلمان فرستاده خواهند شد. در بیانیه دولت اوکراین آمده است که دولت آلمان پیشنهاد مداوای ماموران پلیس و تظاهرکنندگان درگیری‌های اوکراین را به مقامات این کشور داده است.

دولت آلمان گرچه از دولت کنونی اوکراین پشتیبانی می‌کند، اما چندان رغبتی برای تحریم سنگین روسیه از خود نشان نمی‌دهد.

برمبنای یک نظرسنجی که اخیرا در آلمان برگزار شده، مردم این کشور در این مورد هم‌نظر نیستند که آیا کشورشان باید در تحریم‌های روسیه به خاطر تحرکات اخیر این کشور در شبه‌جزیره کریمه شرکت کند یا نه.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این نظرسنجی که برای نشریه آلمانی فوکوس تهیه شده، ۴۵درصد شرکت‌کنندگان در نظرخواهی موافق و ۴۴ درصد مخالف شرکت در تحریم‌های غرب علیه روسیه هستند.

مقامات دولتی در آلمان گفته‌اند که اتحادیه اروپا هفته آینده تحریم‌های بیشتری را برای روسیه در نظر خواهند گرفت، اگر تا آن زمان گروهی ارتباطی برای حل بحران اوکراین بوجود نیاید.

مقامات اقتصادی آلمان در ارتباط با برقراری تحریم‌ها علیه روسیه به دولت این کشور هشدار داده‌اند. اکهارت کوردس، رئیس بخش شرق اقتصاد آلمان در این باره گفت تاثیر تحریم‌ها علیه روسیه می‌تواند به شرکت‌های بسیاری در آلمان آسیب برساند و اقتصاد این کشور را تضعیف کند.

این در حالی است که خبر برگزاری همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه سبب شده که هزاران نفر از هواداران روسیه در اوکراین در جنوب و شرق این کشور نیز خواستار جدایی از این کشور شوند.

این شهروندان اوکراین روز گذشته در ایالت لوگانسک در شرق اوکراین، با حمله به مراکز دولتی اعلام کردند که فرماندار این ایالت برکنار شده است.

رسانه‌های محلی در باره این تظاهرات و شرکت‌کنندگان روسی آن گزارش دادند که بسیاری از شهروندان روسیه با اتوبوس‌هایی برای شرکت در حمله به سازمان‌های دولتی از مرز گذشته و خود را به این ایالت رسانده بودند.

خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد حدود ۱۵۰۰ نفر نیز در تظاهراتی در شهر صنعتی دونتسک، زادگاه ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری مخلوع اوکراین شرکت کردند و خواستار جدایی از اوکراین شدند.

در شهر اودسه نیز چندهزار نفر در تظاهراتی خواستار اختیارات بیشتر دولت‌های محلی و برگزاری رفراندومی در باره سیاست خارجی اوکراین شدند.

اما هواداران دولت جدید اوکراین هم در تظاهراتی در شهر خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، خواستار اتحاد و یکپارچگی این کشور شدند. خبرگزاری آلمان گزارش داد که حدود ۱۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. بسیاری از تظاهرکنندگان پرچم‌های بزرگی از اوکراین را در دست داشتند.

دولت روسیه یک هفته قبل از برگزاری انتخابات در شبه‌جزیره کریمه اعلام کرد در نظر دارد به این شبه‌جزیره کمک‌های مالی فراوانی کند.

پاول دوروچین، رئیس کمیسیون اقتصادی پارلمان روسیه اعلام کرد کشورش در نظر دارد ۱/ ۱ میلیارد دلار برای طرح‌های زیربنایی در شبه‌جزیره کریمه سرمایه‌گذاری کند.

انتهای پیام

کد N171628