گفت‌وگوی تلفنی مرکل-اردوغان و کامرون-پوتین درباره اوکراین

در جدیدترین تحولات مربوط به اوکراین، آنگلا مرکل و نخست‌وزیر ترکیه طی یک تماس تلفنی تاکید کردند که استقلال، تمامیت ارضی و وحدت سیاسی اوکراین باید به هر قیمتی حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی مشترک که دولت آلمان منتشر کرد آنگلا مرکل، صدراعظم ‌آلمان و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه پذیرفتند که باید خطر رویارویی در شبه جزیره کریمه اوکراین لغو شده و همه‌پرسی برنامه‌ریزی شده برای تاریخ 16 مارس در این شبه جزیره برای پیوستن به روسیه غیرقانونی است.

مرکل و اردوغان همچنین بر اهمیت انجام وظایف بین‌المللی برای غلبه بر بحران تاکید کرده و گفتند که تلاش‌های تشکیل یک گروه تماس بین‌المللی و کمیته‌ای برای انجام تحقیقات درخصوص حوادث خشونت‌آمیز هفته‌های اخیر اهمیت دارد.

اردوغان اظهار داشت که ترکیه آماده است با توجه به روابط نزدیک خود با اوکراین و روسیه به تشکیل یک گروه تماس بین‌المللی کمک کند.

همچنین به گزارش خبرگزاری شینهوا، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز یکشنبه در مکالمه تلفنی پذیرفتند که خواهان پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک برای وضعیت اوکراین هستند.

یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیر انگلیس در بیانیه‌ای گفت: دیوید کامرون تصریح کرده که ما همراه با شرکای آمریکایی و اروپایی خواهان آن هستیم که با روسیه برای پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک برای وضعیت اوکراین از جمله منطقه کریمه همکاری کنیم.

این سخنگو عنوان کرد: پوتین پذیرفت که این به نفع همه است که یک اوکراین باثبات داشته باشیم.

وی گفت که روسیه نیز می‌خواهد برای بحران اوکراین راه حل دیپلماتیک پیدا شود.

کامرون همچنین در این مکالمه تلفنی از پوتین خواست تا از تنش‌ها در وضعیت اوکراین کاسته و از تشکیل گروه تماس برای اوکراین که منجر به "مذاکرات مستقیم میان دولت‌های روسیه و اوکراین" شود، حمایت کند.

به گفته این سخنگو پوتین همچنین تاکید کرد که قصد دارد پیشنهاد تشکیل گروه تماس را روز دوشنبه با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مورد بحث قرار دهد.

این سخنگو اضافه کرد که رهبران انگلیس و روسیه همچنین چالش‌های اقتصادی پیشروی اوکراین را مورد بحث قرار داده و پذیرفتند که جامعه بین‌المللی باید در ماه‌های آینده از اوکراین حمایت مالی کنند.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری ‌آمریکا قصد دارد سفر خود به ‌آمریکای لاتین را کوتاه کند تا در نشستی که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا طی روز چهارشنبه با آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر جدید اوکراین خواهد داشت حضور پیدا کند.

بایدن روز یکشنبه وارد کشور شیلی شد تا در مراسم تحلیف میشله باچلت، رئیس‌جمهور این کشور حضور پیدا کند. مقصد بعدی بایدن پس از شیلی قرار بود که جمهوری دومنیکن باشد اما کاخ سفید اعلام کرد که بایدن این مقصد خود را لغو کرده است و قصد دارد برنامه‌ریزی مجدد انجام داد.

همچنین تونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت که نشست اوباما با یاتسنیوک برای نشان دادن حمایت آمریکا از اوکراین برگزار می‌شود.

بلینکن گفت که راهبرد کاخ سفید بسیج جامعه بین‌الملل در حمایت از اوکراین و انزوای روسیه به دلیل اقداماتش و همچنین اطمینان دادن به شرکا و هم‌پیمانان آمریکاست.

انتهای پیام

کد N171568