رئیس‌جمهور: شهید تعلق به هیچ حزبی ندارد/درباره ارزش‌های ملی، مشت واحد هستیم

جنگ,رييس‌جمهور,شهادت,وزارت كشور,حسن روحاني,شهدا,وحدت

رئیس‌جمهور با اشاره به هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: در جنگ تحمیلی تمام دنیا پشت سر متجاوز ایستادند اما ملت و رزمندگان ما مظلومانه و با دست خالی مقاومت و ایستادگی کردند و خداوند نیز این ملت را پیروز کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: در جنگ تحمیلی تمام دنیا پشت سر متجاوز ایستادند اما ملت و رزمندگان ما مظلومانه و با دست خالی مقاومت و ایستادگی کردند و خداوند نیز این ملت را پیروز کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش ملی روز بزرگداشت شهدا که صبح امروز (دوشنبه) در تالار وزارت کشور برگزار شد گفت: بخشی از تاریخی هر ملت را به تعبیری جنگ‌ها و به تعبیری دلاوری‌ها و ایستادگی‌های آن ملت تشکیل می‌دهد و این بخشی از هویت یک ملت نیز هست.

وی با اشاره به وجود اسطوره‌ها در تاریخ و ادبیات ملت‌ها خاطرنشان کرد: برخی از ملت‌ها نیازی به اسطور‌های تخلیلی ندارند و آنقدر نمونه‌های واقعی دارند که می‌توانند از آنها برای امروز و فردا سرمشق بگیرند و درس آموز باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "شهیدان نقش بزرگی در حرکت تاریخی و پیروزی‌های بزرگ این کشور داشته‌اند"، به مقاطعی نظیر مشروطه،‌ مقاومت تنگستان و قیام جنگل اشاره کرد و افزود: در هر مقطع تاریخ‌ساز و مهم، خون و نقش شهیدان و ایثارگران این ملت بسیار پررنگ است.

روحانی همچنین با اشاره به شرایط نامساعد ایران از نظر نظامی در ابتدای جنگ، اظهار کرد: این ملت و رزمندگان بسیار مظلوم بودند و مظلومانه جنگیدند. شهید، شهادت، ایثار و ایستادگی همیشه نقطه اوج یک ملت است، بویژه اگر آن ملت اینقدر مظلوم باشد. در جنگ تحمیلی تمام دنیا پشت متجاوز ایستادند. کجا سراغ دارید که در یک جنگ، شرق و غرب پشت سر متجاوز بیایستند ولی هیچکس پشت سر کسی که به او تجاوز شده است نیایستد؟

وی با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس و کمک‌های برخی از کشورها به عراق در دوران جنگ نیز گفت: هواپیمایی‌ میگ 25 دو سال بعد از جنگ از سوی شوروی سابق به عراق واگذار شد یعنی وسط جنگ هم به طور مرتب به آنها کمک می‌کردند. غیر از رادارها و گروهک‌ها که مدام علیه ما در حال فعالیت بودند،‌ تمام تحرکات جبهه ما را هواپیمایی‌های آواکس آمریکایی رصد می‌کرد ولی با این حال، ما مظلومانه ایستادیم و مقاومت کردیم و اینجاست که عظمت رزمندگان ما بیشتر روشن می‌شود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت و انسجام ملی در شرایط حاضر تصریح کرد: ایرادی ندارد که دو جناح با هم رقابت کنند و احزاب سیاسی مختلف در کشور داشته باشیم ولی وقتی بحث ملت، کشور و ارزش‌های ملی و انقلابی مطرح باشد، یک ملت و یک مشت واحد هستیم.

روحانی با بیان اینکه "اختلافی که به تضارب آرا منجر شود خوب است، نه اختلافی که منجر به نزاع شود"، تاکید کرد: شهید تعلق به هیچ حزبی ندارد و خانواده‌های شهدا و ایثارگران متعلق به کل ملت ایران هستند و تمام مردم ایران به شهدا، رزمندگان، جانبازان و ایثارگران این کشور افتخار می‌کنند.

ادامه دارد...

کد N171515