| 152247

روسیه از برگزاری همه‌پرسی درباره جدایی کریمه از اوکراین حمایت كرد

سیاسی

با استقبال و حمایت روسیه از این درخواست، انتظار می‌رود دولت محلی کریمه در تاریخ ۱۶ مارس درباره‌ جدایی این منطقه از اوکراین همه‌پرسی برگزار کند.

به‌رغم ادامه‌ تنش میان مسکو و غرب درباره‌ اوکراین، روسیه از تصمیم مقام‌های منطقه‌ی کریمه‌ برای برگزاری همه‌پرسی دفاع کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پرس تی‌وی، بر اساس بیانیه‌ کرملین، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس، گام‌هایی که مقام‌‌های کریمه اتخاذ کرده‌اند را «بر مبنای قوانین بین‌المللی» دانست که «با هدف تضمین منافع مشروع مردم این شبه جزیره» صورت می‌گیرند.

در این بیانیه آمده است که رئیس‌جمهوری روسیه توجه طرف‌های صحبت خود را به این مسئله معطوف کرده که مقام‌های فعلی کیف هیچ اقدامی برای جلوگیری از اقدام‌های بی حد و حصر ملی‌گرایان افراطی و نیروهای تندرو در پایتخت اوکراین و بسیاری مناطق دیگر انجام نمی‌دهند.

به گفته‌ یکی از سخنگویان نخست‌وزیر انگلیس، رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگو با کامرون تمایل خود را برای در پیش گرفتن راهکار سیاسی برای بحران اوکراین ابراز کرده است.

بر اساس این گزارش، صدر اعظم آلمان نیز در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه همه‌پرسی برنامه‌ریزی‌شده درباره‌ جدایی کریمه از اوکراین و پیوستن به روسیه را «غیرقانونی» و نقض قانون اساسی اوکراین دانست.

بر اساس بیانیه‌ کرملین، پوتین، مرکل و کامرون، با وجود اختلافات کنونی بر سر اوکراین، درباره‌ کاهش تنش و عادی‌سازی هر چه سریع‌تر اوضاع در این کشور اتفاق نظر داشتند.

نمایندگان پارلمان کریمه پنج‌شنبه گذشته موافقت خود را با جدایی این منطقه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه ابراز کردند.

با استقبال و حمایت روسیه از این درخواست، انتظار می‌رود دولت محلی کریمه در تاریخ ۱۶ مارس درباره‌ جدایی این منطقه از اوکراین همه‌پرسی برگزار کند.

این درحالی است که دولت موقت کی‌یف این اقدام را محکوم کرده و آن را «خلاف قانون اساسی» و «غیرمشروع» دانسته است.

کد N171476