در اقدامی عجیب؛

روسیه برای جلوگیری از دسترسی ناوهای اوکراین به دریای سیاه کشتی های خود را غرق کرد

آمریکا اروپا

نیروی دریایی روسیه در اقدامی عجیب برای جلوگیری از دسترسی ناوهای اوکراین به دریای سیاه اقدام به غرق کردن سه کشتی در این منطقه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، این کار برای جلوگیری از ورود نیروهای اوکراینی به شبه جزیره کریمه انجام شده است.

یکی از کشتی های غرق شده ناو "اوچاکف" مربوط به دوره اتحاد جماهیر شوروی بود و قرار بود به یک کشور دیگر فروخته شود، اما پس از ورود به دریای سیاه، در این منطقه غرق شد.

به همراه این ناو دو کشتی دیگر نیز غرق شده اند. محل غرق این کشتی ها در تنگه بوده که ناوهای اوکراینی با عبور از آن می توانستند وارد دریای سیاه شوند. با این کار روسیه به نوعی کریمه را به محاصره خود در آورده است.

این وضعیت در حالی است که در هفته گذشته فرمانده نیروی دریایی اوکراین به روس گرایان پیوست و بدین ترتیب از سمت خود کنار گذاشته شد.

در همین رابطه یکی از فرماندهان نیروی دریایی اوکراین گفت : درست است که با غرق شدن این سه کشتی ما امکان دسترسی به کریمه را نداریم اما تجهیزات خود را در اودسا مستقر می کنیم تا نیروهای روسی نتوانند این منطقه را اشغال کنند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، نیروی دریایی اوکراین پایگاهی در بندر سواستوپل در کریمه، محل استقرار پایگاه دریایی روسیه، داشت اما این پایگاه چندی پیش توسط نیورهای حامی روسیه اشغال شده است.

کریمه شبه جزیره ای استراتژیک در دریای سیاه است که 60 سال قبل رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را به اوکراین هدیه داد. این منطقه اکنون به کانون تنشهای میان غرب و روسیه تبدیل شده است. تنشها در این شبه جزیره پس از آنکه اعلام شد قرار است در انتهای ماه جاری میلادی همه پرسی جدایی آن از اوکراین برگزار شود به اوج خود رسید.

بدترین رویارویی غرب و مسکو از زمان جنگ سرد، کشورهای غربی را به تکاپو انداخته تا واکنشی را به اقدامات روسیه نشان دهند.

برای مثال اخیرا  جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی تلفنی با همتای روس خود گفته است الحاق کریمه به خاک روسیه، می تواند درها را به روی دیپلماسی ببندد.