شمخانی در دیدار با اشتون: مذاکرات هسته‌ای آزمونی برای پایه‌گذاری روابط جدید با اتحادیه اروپا است

مهر نوشت:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ظهر امروز یکشنبه با علی شمخانی نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرد.

شمخانی با استقبال از تمایل و تحرک کشورهای اروپایی برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی گفت: فرجام مذاکرات هسته‌ای آزمون بزرگی برای ارزیابی کمیت و کیفیت همکاری‌های آتی ایران و اتحادیه اروپایی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران را فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر وی با واقعیت‌ها و شرایط حاکم بر جامعه ایران عنوان کرد و با اشاره به ثبات، امنیت و رفاه مناسبی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، اظهار داشت: مذاکره و گفت‌وگو بر اساس منطق، احترام متقابل و تامین منافع در تمامی ادوار، راهبرد اصولی ایران بوده است و در این چارچوب آماده همکاری و تعامل سازنده با کشورهای مختلف هستیم.

شمخانی صداقت، شفافیت و تعهد به اجرای توافقات را لازمه مفاهمه و ایجاد درک متقابل نسبت به اقتضائات و ضرورت‌های همکاری مشترک عنوان کرد و با انتقاد از گفتار و رفتار غیر سازنده برخی چهره‌های افراطی که منافع خود را در بی‌ثبات‌سازی محیط بین‌المللی جستجو می‌کنند، افزود: استقلال رای و عدم تاثیرپذیری از لابی‌های ضد ثبات، شرط لازم برای حرکت در مسیر دستیابی به توافقات سازنده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی، حوزه‌های همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی را بسیار متنوع و گسترده عنوان کرد و با ابراز نگرانی در خصوص بحران جاری در سوریه و ضرورت تلاش همه جانبه برای پایان دادن به فجایع انسانی در این کشور، اظهار داشت: مداخله غیر سازنده برخی کشورها در سوریه و استفاده ابزاری از تروریسم، موجب تصاعد بحران و شکل‌گیری کانون‌های خشونت غیر قابل کنترل در منطقه شده است.

 

اشتون: بازسازی روابط آسیب‌دیده اتحادیه اروپا و ایران اولویت اعضای این اتحادیه است

کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار با اشاره به افزایش چشمگیر رفت و آمد مقامات کشورهای اروپایی به ایران طی چند ماه گذشته، بازسازی روابط آسیب‌دیده میان اتحادیه اروپایی و ایران را از اولویت‌های پیش روی اعضای این اتحادیه عنوان کرد و اظهار داشت: گفت‌وگو و همکاری برای دست یابی به توافقات پایدار تنها در صورتی محقق خواهد شد که حقوق و تکالیف طرفین همکاری به صورت دقیق تعیین شده و به مورد اجرا گذارده شود.

وی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و گفت‌وگوهای مفید وسازنده با مقامات جمهوری اسلامی ایران، افق همکاری های آتی را روشن و امیدوارکننده عنوان کرد و اظهار داشت: حفاظت از دستاوردهای حاصل از مذاکرات و توافقات مشترک و تداوم روند گفت‌وگو و مفاهمه، نیازمند اعتماد به نفس و تلاش خستگی ناپذیر مجموعه طرف‌های همکاری است.

4545

کد N171033