گمرک دبی از ثبات میزان داد و ستد این شیخ نشین با ایران خبر داد

دبی,داد و ستد

تهران - ایرنا - اطلاعات گمرک دبی که روز یکشنبه منتشر شد، حاکی است که به رغم تحریم های اقتصادی آمریکا، میزان داد و ستد این شیخ نشی با ایران دارای ثبات بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، تجارت خارجی غیرنفتی دبی در سال 2013 به یک تریلیون و 329 میلیارد درهم ( 362 میلیارد دلار) رسید.

صادرات غیرنفتی دبی و صادرات مجدد کالا از این شیخ نشین با 4 درصد افزایش به 518 میلیارد درهم رسید و حال آنکه واردات دبی با افزایش 10 درصد، 811 میلیارد درهم اعلام شد.

طبق این گزارش، دبی به لحاظ سنتی شریک تجاری اصلی ایران بوده است، اما از اواخر سال 2011 به این ارتباط لطمه خورد، زمانی که واشنگتن تحریم های بانکی را علیه ایران اعمال کرد که این امر دبی را به کاهش داد و ستد با تهران وا داشت.

یکی از مقام های گمرک دبی به رویترز گفت که تجارت کالا بین ایران و دبی در سال 2012 با 31 درصد کاهش به 25 میلیارد درهم رسید. وی خاطر نشان کرد این رقم در سال گذشته اندکی قوت گرفت و به حدود 26 میلیارد درهم رسید که این میزان معرف 2 درصد از تجارت غیرنفتی دبی بود.

اگرچه تحریم های بانکی علیه ایران به قوت خود باقی است، تجار ایرانی می گویند فعالیت تجاری آنها از زمان روی کار آمدن ˈحسن روحانیˈ به عنوان رییس جمهوری ایران آسان تر شده است.

در همین حال، مقام یاد شده گمرک دبی در پاسخ به پرسش های رویترز اظهار داشت: تجارت دو طرفه دبی با ایران همسو با تعهدات بین المللی انجام می شود.

بخش اعظم کالاهای تجاری بین ایران و کشورهای عربی خلیج فارس از طریق دبی فرستاده می شود.

مترجمام**9109**1856
کد N170990