مراسم نکوداشت دینانی و اعوانی

سخنان داوری اردکانی، مجتهدی، پازوکی، جهانگیری و بهشتی

تعدادی از اساتید و صاحب‌نظران فلسفه و حکمت در مراسم نکوداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی نظرات خود را در ارتباط با فلسفه و حکمت بیان کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نوبت دوم مراسم سالکان فکرت و حکمت که بعدازظهر روز یکشنبه در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، اساتید برجسته و صاحب‌نظر در حوزه فلسفه و حکمت همچون کریم مجتهدی، محسن جهانگیری، شهرام پازوکی، استاد داوری اردکانی و محمدرضا بهشتی سخنرانی کردند.

جامعه با وجود فیلسوف بیدار می‌شود

در ابتدا کریم مجتهدی از اساتید و پژوهشگران فلسفه با تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم با بیان این‌که «فیلسوف برای خود حرف دارد و از آن دست‌بردار نیست» گفت: فلسفه روح فرهنگ است و تفکر ذات انسان است کسی که فکر نمی‌کند، انسان نیست و فلسفه یک آرمان است و نباید آن را فراموش کرد.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه امروزی ما گفته می‌شود که حرف مهم نیست؛ عمل مهم است و حرف بدون عمل به درد نمی‌خورد. این گفته اعتبار دارد اما آیا به این فکر کرده‌ایم عملی که فکر در آن نباشد، چقدر خطرناک است؟ تمام عظمت یونانی‌ها این بود که نظر را فهمیدند و تمام نبوغ فلسفه یونان در همین است که بی‌تامل و بدون نظر صحبت نکن و شعار هر فیلسوفی باید این باشد.

وی با بیان این‌که «فکر کردن مال همه انسان‌هاست» گفت: جو فرهنگی امروز ما که امکانات زیادی نیز در اختیار ما می‌گذارد، یک مشکل اساسی دارد و آن این‌که ما به خوبی و با صداقت و بر اساس وجدان خود از آن استفاده نمی‌کنیم و این درد اصلی ماست.

این استاد فلسفه با تاکید بر این‌که «بدون فلسفه، علم معنی خود را از دست می‌دهد» گفت: هر علمی و عملی که پشتوانه فکری نداشته باشد، به درد نخواهند خورد و بدترین نوع غرب‌زدگی، این است که مانع از تفکر شوند و هر چیزی که مانع از تفکر شود منفی است.

وی با تبریک این روز به دکتر دینانی و دکتر اعوانی از آن‌ها به عنوان اساتید به نام و ماندگار فلسفه و حکمت یاد کرد و گفت: امید دارم این دو استاد با همان شهامت و درستکاری به کار فلسفه ادامه دهند زیرا موفقیت یک فیلسوف در نهایت موفقیت جامعه است و جامعه با وجود فیلسوف بیدار می‌شود.

دکتر محسن جهانگیری دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنان خود با بیان این‌که «فلسفه فکر محض و در حکمت عمل شرط است»، افزود: کلمه حکمت در فرهنگ اسلامی یک واژه باشکوه‌تری از فلسفه است و در قرآن حدود 118 آیه درباره حکمت و حکیم آمده است و آن‌ها را ستایش کرده است و هیچ صاحب عقل و فرهنگی در حوزه اسلامی پیدا نشده که از حکمت انتقاد کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر عمل نباشد، فلسفه و حکمت ارزشی ندارد و در حکمت، عمل به شریعت و دین شرط است.

وی همچنین گفت: استاد دینانی و استاد اعوانی دو شخصیت فرهنگی، فلسفی، حکیم و عارف هستند که هم علم دارند و هم عمل.

در ادامه این مراسم شهرام پازوکی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی دکتر دینانی و دکتراعوانی، گفت: هر دو استاد در عقاید خویش بسیار راسخ هستند اما با کمال سعه صدر حرف‌های منتقدان و مخالفان را گوش می‌کنند و کتاب‌های سایر مکاتب و اندیشه‌ها را مطالعه می‌کنند و این نشانه سعه صدر آنان است.

وی درباره سهم این دو استاد در وضعیت تفکر در ایران امروز گفت: مقابله با جریان سنت‌زدایی از تفکر اسلامی که جریان خطرناکی است، از سوی این دو استاد پیگیری می‌شود. سنت‌زدایی در تفکر اسلامی به صورت ایدئولوژیک کردن اسلام است و اسلام ایدئولوژیک یکی از خطرناک‌ترین جریان‌های سنت‌زدایی از تفکر اسلامی است.

این استاد دانشگاه افزود: دومین نوع تفکر که می‌تواند به عنوان آسیب مطرح باشد، اسلام فقه‌مدار است بنابراین اینکه بگوییم تنها فقه است یا در اسلام فقه نیست، حرف بی‌ربطی است.

وی ادامه داد: سومین نوع تفکر، نواندیشی اسلامی است که برخی روشنفکران ما می‌گویند حکمت و فلسفه مانع پیشرفت شده است اما باید گفت آن‌ها یا حکمت و فلسفه را نمی‌شناسند یا نمی‌دانند پیشرفت چیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر شخصیت‌های همچون دینانی، اعوانی، داوری و... نباشند و بخواهیم هر کدام را با یک برچسب از دایره تفکر اسلامی بیرون کنیم، پس چه باقی خواهد ماند و آن وقت ما می‌خواهیم از چه دفاع کنیم؟

دکتر رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم دیگر سخنران این مراسم بود که در ابتدا تصریح کرد: نباید به سخن لغوگویان توجهی کنیم. البته سخن نقدگویان را باید شنید اما کسی که تهمت می‌زند و ناسزا می‌گوید و برچسب می‌زند، حسابش جداست. مگر عیب است کسی منتسب به ملاصدرا یا کانت یا فیلسوفان دیگر باشد؟

این استاد برجسته فلسفه مهم‌ترین مشکل فلسفه در کشور را سیاست‌زدگی آن عنوان کرد و گفت: فلسفه یک مشکل دارد و آن مشکل سیاست است. البته ما نمی‌گوییم که باید از سیاست پرهیز کرد اما آیا می‌توانیم فلسفه را تابع حکم سیاست کنیم؟ ما معتقدیم سیاست تابع فلسفه است.

داوری اردکانی همچنین با تمجید از شخصیت علمی و فکری استاد اعوانی و دینانی گفت: این دو بزرگوار یک هنر دارند و آن این است که سیاست را در کارشان دخالت نداده‌اند و بی‌پروای سیاست به کار خود پرداخته‌اند. کاری که من نتوانستم بکنم و ما این ثابت قدمی و استقامت را در کار آن‌ها می‌بینیم.

وی افزود: تعلق داشتن به فلسفه در دورانی که همه چیز برای نتیجه است و از هر کاری سود و نتیجه مطالبه می‌شود، از دیگر ویژگی‌های این دو استاد است.

همچنین در پایان این مراسم محمدرضا بهشتی، از دیگر اساتید فلسفه دانشگاه، با اشاره به نحوه آشنایی خود با استاد اعوانی و دینانی به بیان خاطراتی از دوران همکاری با این دو استاد پرداخت.

در پایان این مراسم نیز از کتاب دو جلدی سالک فکرت، مجموعه مقالات اهدایی دکتر دینانی و کتاب سالک حکمت مجموعه مقالات اهدایی دکتر اعوانی رونمایی و با اهدای هدایا و لوح تقدیر از سوی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و جمعی از اساتید فلسفه از آنان تجلیل شد.

انتهای پیام

کد N170983