موضع مبهم جمهوری چک در مورد همه پرسی در کریمه

اوکراین,بحران92

تهران-ایرنا- نخست وزیر جمهوری چک روز یکشنبه اعلام کرد که کشورش احتمالا همه پرسی که قرار است ظرف روزهای آتی در شبه جزیره کریمه برگزار شود را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش پایگاه چک نوینی، ˈبوهسولاو سوبتکاˈ نخست وزیر جمهوری چک تاکید کرد: این موضوع لازم و ضروری است که بر قوانین و قانون اساسی اوکراین نظارت داشت.

وی یادآورشد که براساس قانون اساسی اوکراین، هیچ همه پرسی در مورد جدایی بخشی از این کشور قانونی نیست مگر اینکه در کل کشور در این رابطه رای گیری شود.

اظهارات نخست وزیر جمهوری چک در حالی مطرح شده است که ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر اوکراین همچنین اعلام کرد که برگزاری همه پرسی در این کریمه هیچ پایه و اساس قانونی ندارد.

نخست وزیر جمهوری چک یادآورشد: دولت اوکراین که پس از دولت ویکتور یانوکوویچ تشکیل شد،قانونی است.

سوبتکا توضیح داد: اقدامات روسیه که سربازانش در کریمه مستقر شده اند نقض توافق نامه های بین المللی است. ما از اوکراین و روسیه می خواهیم که وارد مذاکره شوند.

این مقام ارشد جمهوری چک تاکید کرد که باید انتخابات عمومی هرچه سریعتر در اوکراین برگزار شود.

نخست وزیر جمهوری چک همچنین گفت که اگر تنش ها در کریمه تشدید شود، اتحادیه اروپا در مورد اتخاذ تدابیر در مورد روابط اش با روسیه بررسی هایی را انجام خواهد داد که ممکن است محدودیت در ارایه ویزا و یا بلوکه کردن دارایی هایی افرادی که عامل تنش ها در اوکراین بوده اند، در دستور کار قرار گیرد.

بر اساس این گزارش ،نخست وزیر اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که وی در هفته جاری برای رایزنی در مورد بن بست ایجاد شده در شبه جزیره کریمه به آمریکا خواهد رفت.

یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین در نشست دولت جدید این کشور در کی یف افزود: برای حضور در این نشست بلندپایه با هدف حل و فصل بحران در کریمه و حل شرایط ایجاد شده در روابط ما با دیگر کشورها به آمریکا می روم.

نخست وزیر اوکراین تاریخ دقیق این سفر و جزییات بیشتری از این سفر را اعلام نکرد.

یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین همچنین اعلام کرد: اوکراین یک سانت از خاک خود را تسلیم روسیه نخواهد کرد.

وی در تجمعی به مناسبت دویستمین سالگرد تولد ˈتاراس شوچنکوˈ شاعر اوکراینی و نماد استقلال اوکراین اعلام کرد: روسیه و رییس جمهوری این کشور می دانند سانتی از خاک اوکراین را تسلیم نخواهیم کرد.

مترجمام**9234**1010
کد N170899